Domů Dění v regionech Kde v Brně za...

Kde v Brně zaparkovat nebo hledat odtažené auto? Poradí web Brněnských komunikací

0

Zjistit kam vám odtáhli auto, pokud jste zapomněli na blokové čištění, nebo najít volné parkovací místo v Brně má být napříště mnohem jednodušší. Podobné informace spolu s interaktivní mapou a třeba i odpověďmi na nejčastěji kladené otázky k dopravní infrastruktuře jihomoravské metropole najdou lidé na novém webu společnosti Brněnské komunikace. Ten jde vstříc i uživatelům chytrých mobilních telefonů, kteří jej na svých zařízeních bez problémů otevřou.

Hlavní předností nových stránek má být rychlá orientace a přehlednost. Kromě elektronických formulářů si městská firma pro veřejnost připravila i odpovědi na často kladené otázky. „Ve většině případů se týkají například seřízení semaforů na křižovatkách, výtluků ve vozovce či poškozených dopravních značek,“ přiblížil generální ředitel Brněnských komunikací Luděk Borový. Kromě toho se lidé můžou se svými dotazy a připomínkami obrátit na společnost i její přes stránky na Facebooku.

Nový web je také prvním místem, které by měl navštívit každý člověk, který v Brně nenajde své auto na místě, kde jej zaparkoval. „Víme, že jde o nepříjemnost, která se může stát. Ať už jde o odtah při blokovém čištění, kdy si řidič nepřeparkoval své vozidlo, nebo o odtah, kdy je vozidlo například nesprávně zaparkováno, a brání tak provozu,“ řekl Borový.

Na nových stránkách si řidič přes zadání espézetky ověří, jestli jeho auto bylo skutečně odtaženo. Pokud ano, najde přes ně i místo, kde se právě nachází. Do budoucna Brněnské komunikace plánují spustit i aplikaci, která dá Brňanům vědět, že se blokové čištění v jejich lokalitě chystá.

Kudy projet a kde hledat volné místo

Řidiči určitě využijí i informace o tom, kde se tvoří kolony nebo kde je možné zaparkovat. Ty se jim na webu ukážou v interaktivní mapě, kde si podle legendy vyberou potřebné údaje. Kromě aktuální vytíženosti silnic si tak mohou zobrazit například parkoviště na ulici Benešova, Veveří P+R u Ústředního hřbitova, parkovací dům PINKI PARK na Kopečné ulici a parking u Janáčkova divadla. „Do tohoto systému se mohou přihlásit další soukromé subjekty provozující parkoviště. Získaná data rádi využijeme pro zvýšení informovanosti občanů,“ doplnil Borový.

Součástí webových stánek je nově také geografický informační systém. Jsou v něm zobrazeny veškeré silnice, místní i účelové komunikace. Je také možné zjistit povrchy vozovek a chodníků, trasy cyklostezek, rozmístění dopravních značek v ulicích, vyznačení vodorovného dopravního značení a kdo je správcem těchto jednotlivých objektů.

Další mapy geografického informačního systému ocení občané zejména v zimě. Zde se pak mohou podívat, v jakém pořadí podle důležitosti a kým je udržována sjízdnost komunikací a chodníků ve městě.