Domů Dění v regionech O krok blíž k...

O krok blíž k jednotné jízdence: Na Olomoucku objednává kraj i víkendové spoje

0
KIDSOK

Na autobus nebo vlak, ve všední den i o víkendu. V Olomouckém kraji by měla pro všechny tyto případy posloužit lidem jednotná jízdenka. Takový je alespoň plán. O krok blíž k tomu má kraj posunout i to, že všechny spoje, které dosud objednávaly obce, objednává od začátku roku hejtmanství.

Ještě loni kraj zajišťoval jen takzvanou základní dopravní obslužnost, tedy aby se lidé dostali ve všední dny do práce a žáci do škol. Ostatní spoje, hlavně o víkendech, objednávaly obce. Ty také samy vyrovnávaly dopravcům ztrátu při provozu prodělečných linek.

To už je ale minulost. Olomoucký kraj má od začátku roku nový systém, který řídí Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK). „Společným zájmem kraje i obcí je funkční veřejná doprava s přiměřenými náklady a řízená z jednoho místa,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Alois Mačák.

Sedmdesát korun na občana

Obce tak už neplatí přímo dopravcům. Místo toho přispívají do nového systému 70 korun na každého svého občana. I když je tak dopravní obslužnost v kraji přijde dohromady na 45 milionů korun ročně, většina z nich uspoří. Dalších pět milionů totiž přihodí kraj.

Místo objednávek od jednotlivých obcí teď tedy dopravci dostávají jednu společnou. Podle jejich vyjádření jim tak systém ušetřil práci s papírováním. Neznamená to ale, že by obce ztratily slovo, když se jedná o nastavení veřejné dopravy na jejich území.

„Sjednocení dopravní obslužnosti je nutným systémovým krokem před vyhlášením veřejných soutěží na dopravce, jejichž podmínkou je jednoduché transparentní prostředí. Navíc umožní kompletně dokončit integraci dopravy a zavést jednotný systém elektronického odbavení cestujících,“ konstatoval hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. Kvůli změnám podle něj může kraj soutěžit dopravní obslužnost na rok 2018 jako jeden celek.

Integrují se další trati

Integrace dopravy v kraji loni pokročila i jinak. Zapojila se do ní i část trati 310 Olomouc-Hrubá Voda. Cestující například z Hluboček tak můžou v Olomouci na stejnou jízdenku přesednout na městský autobus nebo tramvaj.

Letos bude integrace této trati pokračovat až do Moravského Berouna. KIDSOK na letošek připravuje také integraci dalších vlakových linek, konkrétně 275 Olomouc – Senice na Hané a 301 Olomouc – Nezamyslice.