Domů Dění v regionech O poukazy na ...

O poukazy na inovace mají firmy na Zlínsku zájem. Kraj nezadotuje vše

0

Firmy ve Zlínském kraji si řekly o inovační vouchery za téměř jedenáct milionů korun. Peníze z poukazů musí použít na spolupráci s univerzitami, od kterých si za ně koupí know-how, technologie nebo jimi zaplatí za spolupráci na konkrétních inovačních projektech. Kraj ale nevyhoví všem. K dispozici má jen něco přes polovinu firmami požadovaných peněz.

„Obdrželi jsme pětaosmdesát žádostí, což je téměř dvojnásobný počet, než jsme schopni uspokojit,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Stejně jako loni si mohly firmy zažádat o vouchery v hodnotě od šedesáti do (bez koruny) sto padesáti tisíc. Pětaosmdesát společností nakonec na kraj poslalo žádosti za téměř jedenáct milionů korun. Kraj má ale na vouchery k dispozici jen necelých 6,7 milionu korun.

„Žádosti ještě musí projít kontrolou a hodnocením, poté z nich bude sestaven výsledný seznam pětačtyřiceti až sedmačtyřiceti úspěšných žadatelů, kteří budou schváleni Radou Zlínského kraje v březnu letošního roku. Více zájemcům není zlínský kraj schopen vyhovět z důvodu pevně vymezeného rozpočtu projektu,“ upřesnil hejtman Mišák.

Největší zájem byl o zlínskou univerzitu

Z hlediska zájmu firem o spolupráci s konkrétní univerzitou vedla jako v minulém roce Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB), kde žádost o inovační voucher podalo 51 účastníků. Druhou nejzajímavější vysokou školou bylo Vysoké učení technické v Brně (VUT) s 20 žádostmi. S nižším počtem žadatelů se poté setkala Mendelova univerzita (MENDELU), Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava či Univerzita Palackého v Olomouci.

Z konkrétních výzkumných pracovišť se nejžádanějším stalo Centrum polymerních systémů (UTB), následované ústavy Fakulty aplikované informatiky (UTB) a Fakulty technologické (UTB), Lesnickou a dřevařskou fakultou (MENDELU) a Fakultou strojního inženýrství (VUT).

„Propojování komerčního a akademického sektoru je jedním ze směrů, který máme zájem podporovat a který má podle našeho názoru smysl. Zároveň je výhodný pro obě strany a slouží i jako důležitý nástroj podporu inovací v rámci Regionální inovační strategie Zlínského kraje,“ dodal Mišák.

Inovační vouchery jsou financovány z Regionálního operačního programu Střední Morava a rozpočtu Zlínského kraje. Mezi podnikateli ve Zlínském kraji o ně byl v předchozích letech zájem. Celkem si o inovační voucher od roku 2012 zažádalo ve Zlínském kraji 234 firem. V minulých dvou letech voucher nakonec dostalo 78 firem a na inovace a spolupráci s univerzitami tak mohly využít téměř jedenáct milionů korun.

Žádné komentáře

Napište komentář