Domů Dění v regionech O problémech ...

O problémech Moravskoslezska jednal hejtman s ministrem

0

O hrozbách spojených s poklesem poptávky po oceli a černém uhlí jednal minulý pátek hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák s novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Ciencialou. Zahájili tak celostátní diskuzi o řešení ekonomických problémů regionu.

Novák informoval ministra o závěrech regionální tripartity, který vyzvala stát, aby se více zajímal o osud severní Moravy a Slezska a spolu s tím i o problémy společností OKD nebo Evraz a pomohl je řešit. Ministr hejtmana ujistil, že považuje zvýšení už tak dost vysoké nezaměstnanosti v regionu o dalších několik tisíc lidí za velkou hrozbu.

„Jednou z možností, jak průmyslovým firmám pomoci, je pokračování, případně urychlení ekologických projektů a investic s finančním podílem EU a státu. Kromě přínosu ve snížení dopadu výroby na životní prostředí pomáhají firmám ve zvýšení jejich konkurenceschopnosti a udržení zaměstnanosti,“ uvedl Jiří Cienciala.

Poplatky, příhraniční spolupráce a průmyslové zóny

Hejtman i ministr se také shodli na tom, že je potřeba snížit zátěž, kterou firmám způsobuje poplatek za obnovitelné zdroje. Firmám by podle nich mohla také pomoci příhraniční spolupráce.

„Dohodli jsme se na tom, že budeme oba usilovat o zintenzivnění činnosti seskupení TRITIA, které nedávno založil Moravskoslezský kraj, Slezské vojvodství, Opolské vojvodství a Žilinský samosprávný kraj, a jehož posláním je spolupráce v oblasti průmyslu, vědy a výzkumu, dobudování dopravní infrastruktury, evropských dotací atd.,“ upřesnil Miroslav Novák.

Jiří Cienciala a Miroslav Novák jednali také o průmyslové zóně „Barbora“, která má vzniknout na Karvinsku. Ministr hodlá podporovat vznik této zóny, protože ji podobně jako vedení kraje považuje za užitečný nástroj pro snížení nezaměstnanosti a oživení podnikatelského prostředí v regionu.