Domů Dění v regionech Olomoucký kra...

Olomoucký kraj chce lepší vybavení pro záchrannou službu. Připravuje se na změny klimatu

0
Olomoucký kraj

Nové sanitky a další techniku má v následujících třech letech dostat Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje. Radní plánují do nového vybavení investovat téměř 107 milionů korun. Záchranářům moderní technika pomůže hlavně  při výjezdech k neobvyklým událostem, které může přinést například v poslední době poněkud nevypočitatelné podnebí.

„Jedná se zejména o technické zabezpečení, které pomůže při haváriích spojených s únikem nebezpečných látek a při událostech v rámci změn klimatu,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Michael Fischer.

Kvůli změnám v proudění vzduchu kolem Země je počasí v poslední době stále méně předvídatelné. A platí to i pro Olomoucký kraj. Lidé se musí častěji potýkat s nepříjemnými překvapeními, jako jsou sněhové bouře, námrazy, orkány, větrné smrště a extrémní sucha nebo naopak přívalové deště.

S výkyvy počasí se pojí četná rizika, která mohou ohrozit zdraví a životy občanů kraje. A ani záchranářům pak uvedené meteorologické jevy práci zrovna neulehčují. Nová technika by jim však měla výrazně pomoci.

„Součástí zvýšení technické vybavenosti je kromě sanitních vozů i pořízení mobilní komunikační a informační techniky pro exponovaná území. Tím bude urychlena výměna informací o pacientovi, což výrazně přispěje ke zkvalitnění péče a snížení rizika komplikací či dokonce úmrtí pacientů,“ vysvětlil Fisher.

Peníze na nové vybavení pro záchranáře chtějí radní získat z evropských fondů. Ty ale pokryjí maximálně 85 celkových nákladů na projekt. Pokud záměr projde, kraj tak bude muset z vlastní kasy přidat téměř 11 milionů korun.