Domů Dění v regionech Olomoucký kra...

Olomoucký kraj nabídne podnikatelům spolupráci s univerzitami

0

Koupit si služby nebo know-how od výzkumníků z některé z českých univerzit bude pro firmy z Olomouckého kraje jednodušší a levnější. Za finanční podpory města Olomouce totiž krajští úředníci připravují projekt, který má za cíl rozvoj inovačního potenciálu firem v regionu právě prostřednictvím spolupráce s univerzitami. Firmy si tak budou moci kupovat od univerzitních týmů výsledky jejich výzkumu za dotované vouchery.

„Pomocí takzvaného Inovačního voucheru si budou moci regionální podnikatelé zakoupit od vybrané vysokoškolské instituce znalosti, služby, či technologie a zvýšit tak svůj inovační potenciál. Na vynaložené finanční prostředky pak firmy obdrží finanční příspěvek ve výši 75 % z veřejných zdrojů. Výhodou inovačních voucherů je jednoduchá a rychlá administrace, což je zajímavé i pro firmy, které jsou při zvažování spolupráce odrazovány administrativní náročností klasických nástrojů dotační politiky,“ uvedla v pozvánce na seminář o inovačních voucherech Veronika Pudelová Voltnerová z Oddělení hospodářského rozvoje olomouckého magistrátu. Na seminář, který odstartuje 4. 12. 2012 v prostorách kongresového sálu Krajského úřadu Olomouckého kraje ve tři čtvrtě na deset, se mohou zájemci hlásit ještě tři dny.

O vouchery si budou moci od začátku příštího roku žádat firmy z Olomouckého kraje, které podnikají v průmyslu, stavebnictví a vybraných službách. Pokud jejich žádost schválí zástupci Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, získají dotaci až 149 tisíc korun. Tu pak mohou využít na vývoj produktu, procesu nebo služby, testování, měření a další výzkumné a inovativní aktivity, které si od univerzit koupí.

V tuzemsku mají s inovačními vouchery pozitivní zkušenosti zejména podnikatelé a úředníci v Jihomoravském a Zlínském kraji. Na jihu Moravy si mohou firmy o vouchery žádat už od roku 2009. „Díky tomu, že Brno zavedlo inovační vouchery jako první v České republice, mají nyní univerzity i výzkumná centra řadu cenných zkušeností s aplikovaným výzkumem a vznikají tak i kvalitnější projekty“ shrnul přínosy projektu Jiří Hudeček, ředitel Jihomoravského inovačního centra, které vouchery organizuje.

Kladně hodnotí vouchery i na Zlínsku, kde si o ně mohli podnikatelé poprvé zažádat na přelomu minulého a letošního roku. „Inovační vouchery Zlínského kraje jsou velmi efektivním nástrojem podpory podnikání. Navíc projekt posiluje vazby univerzitních pracovišť na podnikatelské prostředí. To se pochopitelně v dlouhodobějším horizontu pozitivně projeví na posilování další spolupráce, z které budou těžit nejenom obě strany, ale také region,“ poznamenal statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš.