Domů Dění v regionech Brněnští řidi...

Brněnští řidiči si oddechnou. Silnice u Olympie se otevře ve čtvrtek

0
opravy silnic Brno

Čekat na parkovišti u nákupního centra několik hodin, než se člověku podaří vyjet? I takové martýrium zažili řidiči u obchodního centra Olympia, kde dělníci opravují silnici mezi Chrlicemi, Modřicemi a Želešicemi. Rekonstrukce se však už blíží ke konci. Celý tři a půl kilometry dlouhý úsek otevřou silničáři na začátku příštího týdne. Část u Olympie už tento čtvrtek.

„Jsem rád, že opatření, která byla nastavena po kolapsu u Olympie, znamenala, že se žádný další už neobjevil. Chci poděkovat na prvním místě řidičům z Brna a okolí, kteří dodržovali pokyny policie a silničářů,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Nejdůležitější zpráva pro řidiče ale podle něj je, že práce na silnici vedoucí z Chrlic do Želešic skončí o tomto víkendu. „Od 2. listopadu bude obnoven provoz na celém úseku silnice,“ doplnil hejtman.

Souběh oprav a kolony

Rekonstrukce za 156 milionů korun odstartovala loni v srpnu a na opravu při ní čekalo i šest mostů. Ty byly podle Haška v mnohem horším stavu, než silničáři původně čekali. Dopravu kromě rekonstrukce samotné silnice navíc zkomplikovala oprava dálnice D2 a D1. Když s ní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo, kolony narostly do těžko snesitelných rozměrů.

„ŘSD s námi nekomunikuje, ale pouze oznamuje. Chci vyzvat ŘSD aby komunikovalo a dojednávalo věci, protože objížďky, které plánují po krajských komunikacích II. a III. třídy, nám pouze oznamují, a to v nejkratší možné době před zahájením jejich akcí,“ upozornil náměstek hejtmana Zdeněk Pavlík.

Pavlík je přesvědčený, že podobné akce je potřeba koordinovat. A dříve to tak podle jeho slov i fungovalo. „My jsme se informovali vzájemně, navštěvovali, společně jsme řešili problematické úseky, nebezpečná místa a podobně. Spolupráce utichla výměnami oblastních ředitelů ŘSD a v současné době je na bodu nula,“ doplnil náměstek.

Kraje chtějí lepší organizaci staveb

O lepší organizaci krajských a státních dopravních projektů chce jednat s ministrem dopravy i sám Hašek. „Kauza souběhu dopravních akcí v Brně povede nejen mne, ale i Asociaci krajů k debatě s ministrem dopravy, jak vymezit pravidla ke koordinaci významných dopravních staveb, aby žádná území v České republice nebyla dotčena tak velkou investiční činností, respektive tím, že nedojde k úplné koordinaci mezi jednotlivými veřejnými investory,“ sdělil hejtman.

Podle mluvčího Ministerstva dopravy Zdeňka Neusara však Ředitelství silnic a dálnic informuje o všech svých plánovaných akcích s předstihem. „Ovšem kraje, které jsou vlastníky silnic II. a III. třídy, tyto skutečnosti ne ve všech případech zohledňují. Také z toho důvodu, že v letošním roce potřebují dočerpat prostředky z evropských dotací,“ řekl Neusar s tím, že žádná zákonná povinnost koordinovat uzavírky neexistu. „Každopádně o takovou koordinaci se snažíme a na jednotlivé investory v tomto smyslu apelujeme,“ uzavřel mluvčí.