Vedení Ostravy došla trpělivost. Na konci svého mandátu podávají zastupitelé žalobu na stát. Už je nebaví stále dokola poslouchat sliby jednotlivých ministerstev o tom, že zamezí tomu, aby Ostravané dýchali někdy až šestinásobně zamořený vzduch, než je v Česku povoleno.
„Společně s právní kanceláří jsme připravili žalobu na stát. Včera ji Rada města Ostravy odsouhlasila a jsme připraveni ji podat. Máme za sebou téměř čtyři roky jednání, čekání a slibů. Teď už nám došla trpělivost. Nemůžeme už dále spoléhat na angažovanost a odpovědnost vlády a ministra životního prostředí, musíme se bránit sami,“ prohlásil primátor Ostravy Petr Kajnar.
Zastupitelé žalují nejen vládu, ale také ministerstvo životního prostředí a dopravy. Tyto instituce se nechtějí až do prostudování plného znění žaloby ke sporu vyjadřovat.
„Před detailním prozkoumáním toho, z čeho je ministerstvo dopravy viněno, se nemůžeme vyjádřit k obsahu žaloby. Jiná věc je, proč se tato nikoli nová situace řeší takto vyhroceným způsobem právě teď, krátce před volbami do Poslanecké sněmovny a několik měsíců před volbami komunálními,“ vyjádřil se mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Ostrava se do sporu se státem pustila po dvouletém vyjednávání o tvrdším postihu místních znečišťovatelů. Jako důkaz má zástupcům města posloužit materiál, který zpracoval Český hydrometeorologický ústav a Zdravotní ústav. Z něj vyplývá, že jsou obyvatelé Ostravy dlouhodobě vystaveni zejména emisím suspendovaných částic PM 10. Žijí také ve městě, kde musejí dýchat nadlimitní množství oxidu siřičitého a oxidu dusičitého a přízemní ozón.
„Obyvatelé našeho města mají právo na čistý vzduch. Stojí to i v listině základních práv a svobod. Existují jednoznačné důkazy, že Ostravanům je toto právo odpíráno,“ vysvětlil před nedávnem v rozhovoru pro Moravské hospodářství primátor Petr Kajnar.
Přečtěte si celý rozhovor s Petrem Kajnarem [alink target=“/clanky/rozhovory/kajnar-na-cisty-vzduch-mame-pravo“]Kajnar: Na čistý vzduch máme právo. Budeme se se státem soudit.[/alink]