Domů Dění v regionech Ostrava kvůli...

Ostrava kvůli znečištěnému vzduchu žaluje stát

Vedení Ostravy došla trpělivost. Na konci svého mandátu podávají zastupitelé žalobu na stát. Už je nebaví stále dokola poslouchat sliby jednotlivých ministerstev o tom, že zamezí tomu, aby Ostravané dýchali někdy až šestinásobně zamořený vzduch, než je v Česku povoleno.

„Společně s právní kanceláří jsme připravili žalobu na stát. Včera ji Rada města Ostravy odsouhlasila a jsme připraveni ji podat. Máme za sebou téměř čtyři roky jednání, čekání a slibů. Teď už nám došla trpělivost. Nemůžeme už dále spoléhat na angažovanost a odpovědnost vlády a ministra životního prostředí, musíme se bránit sami,“ prohlásil primátor Ostravy Petr Kajnar.

Zastupitelé žalují nejen vládu, ale také ministerstvo životního prostředí a dopravy. Tyto instituce se nechtějí až do prostudování plného znění žaloby ke sporu vyjadřovat.

„Před detailním prozkoumáním toho, z čeho je ministerstvo dopravy viněno, se nemůžeme vyjádřit k obsahu žaloby. Jiná věc je, proč se tato nikoli nová situace řeší takto vyhroceným způsobem právě teď, krátce před volbami do Poslanecké sněmovny a několik měsíců před volbami komunálními,“ vyjádřil se mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Ostrava se do sporu se státem pustila po dvouletém vyjednávání o tvrdším postihu místních znečišťovatelů. Jako důkaz má zástupcům města posloužit materiál, který zpracoval Český hydrometeorologický ústav a Zdravotní ústav. Z něj vyplývá, že jsou obyvatelé Ostravy dlouhodobě vystaveni zejména emisím suspendovaných částic PM 10. Žijí také ve městě, kde musejí dýchat nadlimitní množství oxidu siřičitého a oxidu dusičitého a přízemní ozón.

„Obyvatelé našeho města mají právo na čistý vzduch. Stojí to i v listině základních práv a svobod. Existují jednoznačné důkazy, že Ostravanům je toto právo odpíráno,“ vysvětlil před nedávnem v rozhovoru pro Moravské hospodářství primátor Petr Kajnar.

Přečtěte si celý rozhovor s Petrem Kajnarem [alink target=“/clanky/rozhovory/kajnar-na-cisty-vzduch-mame-pravo“]Kajnar: Na čistý vzduch máme právo. Budeme se se státem soudit.[/alink]