Domů Dění v regionech Bezpečnostní ...

Bezpečnostní tým Masarykovy univerzity se dostal mezi 20 nejlepších v Evropě

0

Oficiální potvrzení vysoké úrovně svojí práce dostali před několika týdny členové kyberbezpečnostního týmu CSIRT-MU, který se stará o bezpečnost důležitých počítačových sítí. Obdrželi totiž nejvyšší možnou certifikaci organizace Trusted Introducer, což skupinu z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity řadí mezi 20 nejlepších týmů Evropy.

Aby skupina potvrzení získala, musela absolvovat několikastupňový proces. Tým z Masarykovy univerzity vznikl v roce 2009 a Trusted Introducer sdružující obdobné evropské národní, akademické i komerční skupiny ho ještě tentýž rok přijala mezi tzv. zapsané týmy, takže začala jeho práci sledovat. Dalším stupněm posuzování schopností je akreditace, kterou tým získal o dva roky později. O nejvyšší stupeň ocenění, certifikaci, si jeho členové zažádali zhruba před rokem.

„Konkrétně to znamená, že jsme za tu dobu museli splnit celou řadu požadavků týkajících se naší činnosti. Udělení certifikace znamená, že poskytujeme služby bezpečnostního týmu v nejvyšší možné kvalitě a máme také správně nastaveny všechny procesy, které tomu pomáhají,“ přiblížil Jakub Čegan, jeden z členů týmu.

Zlepšení v mnoha ohledech

Potvrzení znamená, že se Brňané dokázali zlepšit v mnoha ohledech a teď jsou členy vybrané skupiny týmů, ve které mají například ze sousedních států dva zástupce Němci a jednoho Poláci. Certifikace týmu nepatří navěky. Po třech letech musí znovu prokázat, že požadavky na její udělení pořád splňuje.

Prosazovat se v konkurenci jiných bezpečnostních expertů umí odborníci z Masarykovy univerzity dlouhodobě. Před pár týdny posunuli na další úroveň cvičení Cyber Czech, při kterém se dosud trénovaly počítačové útoky ve spolupráci s Národním bezpečnostním úřadem s českými institucemi. Na začátku března se v prostorách Kybernetického polygonu konalo první mezinárodní cvičení, kam přijeli na školení zástupci šesti států jižní Evropy. Je to proto, že sami doma školitele na odpovídající úrovni nemají.