Domů Dění v regionech Na Park &...

Na Park & Ride si řidiči zatím nezvykli, město chystá změny

0

Už půl roku funguje v Brně systém parkování Park & Ride. Záchytné parkoviště, které se nachází poblíž zastávek MHD, aby řidič mohl po odstavení auta nasednout do tramvaje, trolejbusu nebo autobusu, a pokračovat v cestování do centra města. Magistrát takový systém zavedl u ústředního hřbitova, řidiči si na něho ale teprve zvykají. Parkovací místa proto ještě nejsou plně vytížená.

Na základě zpětné vazby od řidičů teď město plánuje změny v ceníku parkovného. „Během června by měli radní projednat změny, které řidičům umožní výhodné parkování do konce dne, kdy zde zastavili, plus nějaký čas navíc. Tyto podmínky se nyní upřesňují. Cíl je takový, aby se řidičům při delším pobytu ve městě neprodražilo parkování na 250 korun. Když tedy v budoucnu zaparkují třeba v osm hodin ráno, budou mít výhodné parkování nejen do osmi hodin večer jako dosud, ale až do půlnoci a nějaký čas navíc. Důležité bude, aby bylo parkoviště uvolněno do rána pro další nově parkující,“ informovala Zuzana Taušová z tiskového střediska Magistrátu města Brna.

Nové regulace v centru

Dalším impulsem pro to, aby lidé toto parkoviště Park & Ride využívali víc, bude zavedení nové regulace pro vjezd do centra Brna.  „Historické centrum města bude rozděleno do několika jednosměrných zón. Na vjezdu do každé z těchto zón bude umístěna kamera, která bude snímat registrační značku auta. Automatický systém poté pozná, jestli jde o vozidlo rezidenta, zásobování či vozidlo návštěvníka hledající parkování. U výjezdu budou závory a systém zde podle registrační značky vyhodnotí, o jaké vozidlo s jakým povolením se jednalo. Poté spočítá, kolik času řidič v této zóně strávil, případně zda musí něco zaplatit,“ popsal náměstek brněnského primátora Richard Mrázek, který má problematiku dopravy a parkování ve městě ve své kompetenci.

Vjezdové kamery budou umístěny ve čtyřech lokalitách: v ulicích Novobranská, Jezuitská, Dominikánská a Biskupská. Výjezdová místa se závorovým systémem budou na ulicích Orlí, Dvořákova a Veselá. Kamerami bude pokryt také vjezd a výjezd do pěší zóny na ulicích Masarykova a Rašínova, pěší zóna bude bez závor. Kamerový systém bude hlídat také výjezdy z pěší zóny do okolních ulic.

Elektronické odbavování cestujících

Další důležitou motivací pak bude propojení platby za parkovné s jízdným na MHD, což umožní zavedení elektronického odbavování cestujících.

Podle Davida Bárty z Centra dopravního výzkumu systém Park & Ride v Brně u ústředního hřbitova nefunguje právě kvůli tomu, že není vyřešená navazující problematika, kterou přináší toto parkování. „Právě, protože zatím nenabízí možnost zakoupit si zvýhodněnou jízdenku na základě lístku za parkování. V současné době platíte jak parkovné, tak i jízdenku na MHD v plné výši. Dalším důvodem je omezení doby stání za zvýhodněnou cenu pouze na dvanáct hodin. Také chybí odbavovací systém ve vozidle MHD, který by uměl zlevněnou jízdenku či parkovací lístek přečíst a potvrdit, že parkovné i sleva slouží k přepravě osoby, jež upřednostnila veřejnou dopravz před jízdou autem třeba do centra města. Dalším nedostatkem je počet takových parkovišť a jejich správné rozmístění v aglomeraci kraje,“ míní Bárta.