Domů Dění v regionech Parkoviště po...

Parkoviště pod univerzitou v Ostravě poslouží veřejnosti

0

Jedním z dalších kroků města k oživení centra Ostravy je výstavba podzemního parkoviště pod plánovanou univerzitní budovou za Divadlem Antonína Dvořáka. Parkoviště bude z velké části sloužit veřejnosti a jeho výhodou je poloha v těsné blízkosti Černé louky a pěší zóny.

Nevzhledné pozemky za Divadlem Antonína Dvořáka a u tramvajové smyčky se promění v moderní univerzitní areál. Pozemky darovalo město Ostravské univerzitě, která na nich postaví dvě univerzitní budovy – Fakultu umění a Katedru studií lidského pohybu.

„Původní projekt počítal s několika venkovními parkovacími místy pro potřeby univerzity.  Navrhli jsme univerzitě, že zafinancujeme vybudování podzemního parkoviště se 160 místy, z nichž 40 bude určeno pro potřeby univerzity a zbývajících 120 míst bude sloužit veřejnosti,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Původně město chtělo poskytnout univerzitě dotaci, aby parkoviště pod budovou Katedry studií lidského pohybu postavila sama, avšak odvod DPH by parkoviště prodražil o 35 milionů korun. „Proto podzemní parkoviště postaví město a to po 99 letech přejde do majetku univerzity. Podstatné je, že univerzitní budova i parkoviště budou soutěženy najednou a projektovány jedním dodavatelem,“ dodal primátor Macura.

Pozemky, na nichž bude postaven univerzitní areál, dosud ležely ladem. Na části z nich je umístěna smyčka tramvají. Funkci smyčky dočasně převezme dopravní uzel Hranečník.

Výstavba obou univerzitních budov vyjde přibližně na miliardu korun a Ostravská univerzita pokryje tuto částku z dotací. Parkoviště vyjde odhadem na 160 milionů korun.