Domů Dění v regionech Paroplynovou ...

Paroplynovou elektrárnu v Prostějově získal nový kupec

Projekt paroplynové elektrárny v Prostějově, který zůstal po zkrachovalé společnosti Moravia Energo patřící ocelářskému magnátovi Tomáši Chrenkovi, má už svého majitele. Věřitelský výbor vybral nového kupce, společnost Gama Investment.

V srpnu přitom už soutěž ve třetím výběrovém řízení vyhrála společnost Carpaterra Energy bývalých manažerů PPF Michala Šušáka a Ivo Nejedly. Insolvenční správkyně ale toto řízení zrušila a vyhlásila nové.

„Ještě před uzavřením smlouvy o smlouvě budoucí jsme zjistili, že společnost, nesplňuje základní ustanovení o společnostech s ručením omezeným, protože jediný společník zájemce je rovněž ovládán jediným společníkem,“ vysvětlila insolvenční správkyně Lenka Vidovičová s tím, že společnost nezměnila platně svoji obchodní firmu.

Společnost Carpaterra ale nesouhlasí. „Důvody, pro které se třetí výběrové řízení zrušilo, svědčí o tom, že bylo zájmem některých věřitelů dosáhnout jeho zrušení za každou cenu. Utrpěli jsme tím vážnou škodu. Vznikly nám náklady přesahující 400 tisíc eur,“ tvrdí jednatel společnosti Carpaterra Energy Michal Šušák, který vyhlášení nové soutěže považuje za nezákonné.

Podle insolvenční správkyně se nabídky ve třetím řízení lišily způsobem zajištění plateb i výškou nabídky. „A to o desítky milionů korun. Věřitelský výbor po posouzení obou nabídek vybral jako vítěznou nabídku investora s nejvyšší nabízenou cenou,“ uvedla Vidovičová.

Gama Investment je přitom v oboru energetiky nováčkem, do rejstříku byla firma zapsána teprve letos. Podle informací Moravského hospodářství jsou noví majitelé projektu na takzvaný špičkový zdroj s rychlým startem slovenští podnikatelé propojení s bývalým majitelem Moravia Energo Tomášem Chrenkem.

Prostějovská paroplynová elektrárna však není jediným podobným projektem na Moravě. Velké paroplynové elektrárny by chtěl postavit ČEZ či konsorcium RWE a Apiq, deset dalších menších zdrojů je ve fázi projektů.

„Dá se předpokládat, že se paroplynové elektrárny stanou předmětem stále většího zájmu nových dodavatelů elektrické energie. V tomto ohledu jsme na jednom z posledních míst v Evropské unii. Zdroje na plyn jsou flexibilní a v České republice budou chybět stále více, jejich výstavba je relativně rychlá a ceny plynu jsou a ve střednědobé perspektivě by měly zůstat příznivé,“ vysvětlil Vladimír Štěpán z konzultační společnosti ENA.

Žádné komentáře

Napište komentář