Domů Dění v regionech Platební kart...

Platební karta poslouží jako jízdenka, od Nového roku i v Brně

0
MHD Brno

Není to ještě ani celý rok, co si mohou cestující brněnskou městskou hromadnou dopravou (MHD) koupit jízdenku přes mobil, a už na ně čeká další novinka. V šestnácti autobusech jim od ledna poslouží jako lístek platební karta. Jihomoravská metropole tak bude třetím českým městem, kde se čtečky bezkontaktních platebních karet přímo ve vozech MHD objeví. Ocenit je mají hlavně cizinci cestující z brněnského letiště.

Bezkontaktní platba v MHD je v Česku úplnou novinkou. Využít ji zatím mohou pouze cestující v městech Liberec a Jablonec nad Nisou, a to v jediné tramvaji. Služba tam funguje od září. Na Nový rok se přidá i brněnský dopravní podnik.

„Plánujeme nainstalovat čtečky bezkontaktních karet do šestnácti autobusů, mimo jiné do vozů, které obsluhují letiště. Očekáváme, že nákup jízdenky platební kartou bude pro zahraniční cestující ideální varianta,“ okomentovala plány brněnského dopravního podniku (DPMB) jeho mluvčí Linda Hailichová. Cestující si budou moci vybrat z nejpoužívanějších druhů jízdenek.

K platbě přitom nebude potřeba žádná speciální karta, cestující zaplatí tou, kterou běžně používají při nákupech. Pouze si s ní „pípnou“ u terminálu, který použití zaznamená pro pozdější platbu. A nemusí se obávat ani bezpečnostních rizik.

Osobní údaje v bezpečí

„Každé použití bezkontaktní karty generuje jednorázový záznam srovnatelný s elektronickým podpisem, který potvrdí danou transakci. Pro další použití je však bezcenný. Dopravci navíc nebudou znát skutečné číslo karty, ale číslo náhradní, které nelze využít pro placení například na internetu,“popsal koordinátor pracovní skupiny Martin Procházka.

Ani dopravce, ani banka tak nezískají z platby za lístek žádné zneužitelné údaje. Dopravce sice bude vědět, kde daná karta cestovala, ale nebude schopný rozpoznat jejího držitele. Naproti tomu banky identitu držitele znát budou, ale nebudou mít naopak informace o cestách zaplacených kartou.

Bezkontaktních karet je čím dál tím víc

Počty bezkontaktních karet v Česku stále stoupají. Podle nejnovějších statistik Sdružení pro platební karty jich mají Češi v peněženkách už více než čtyři miliony. Roste i počet míst, kde mohou lidé těmito kartami platit.

„Bezkontaktní platební karty jsou v Česku nejnovější trend, do kterého banky hodně investují. Díky užívání karet ve veřejné dopravě předpokládáme, že si lidé drobné částky lépe zvyknou platit přiložením karty i v obchodech. Už dnes přes platební terminály protečou miliardy korun a částka ještě poroste,“ uvedla Lenka Bukalová ze společnosti Sonet, která dodává platební terminály v České republice i zahraničí.

Dopravci se přitom nemusí bát, že by museli z cestujících vymáhat dluhy, kdyby na kartě nebylo na jízdu dost peněz. „Dlužnou částku bude vymáhat banka cestujícího a nikoliv dopravce. Už během cesty bude navíc karta ověřena u vydavatele, a tak v případě nedostatku financí či jiných problémů bude karta zařazena na seznam zakázaných karet pro veřejnou dopravu,“doplnil Procházka.

Automaty v Praze i Brně

Ani automatů na zastávkách, u kterých by mohli cestující zaplatit za lístek kartou, zatím moc není. V Praze jsou takové automaty nyní ve stanici Národní třída, kde jsou umístěné tři kusy. Letos na podzim přibyly ještě dva ve stanici Hlavní nádraží a dva také na Letišti Václava Havla.

„Dopravní podnik připravuje plošnou modernizaci jízdenkových automatů v Praze. Cílem těchto pilotních projektů je ověření možné modernizace stávajících automatů a také možností nových technologií. Chceme také shromáždit názory cestujících, čímž budeme schopni co nejlépe určit další plány,“ okomentovala mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková. Zatím probíhá testování nových automatů ve stanici Národní třída, kde lidé platebními kartami podle Řehkové zaplatí zhruba pětinu jízdenek. V Brně mají cestující podobné automaty od září tři.

Od placení pomocí bezkontaktních platebních karet přímo ve vozidlech si dopravní podniky slibují snížení počtu černých pasažérů. Podle mluvčí brněnského dopravního podniku Lindy Hailichové se tento trend potvrdil i u SMS jízdenek. Tržby za jednorázové jízdenky meziročně narostly o jedenáct milionů korun. Lidé si přitom v Brně koupili za rok přes 1 640 000 SMS jízdenek. V Praze za rok 2013 cestovalo díky mobilním jízdenkám 17 480 190 lidí.