Domů Dění v regionech Plynárenské s...

Plynárenské společnosti lákají zákazníky na Kotlíkové dotace

0

Dotací na výměnu starých kotlů za nové ekologické se v Moravskoslezském kraji chytily plynárenské společnosti. Zájemcům nabízí speciální balíčky výhod a snaží se je tak nalákat na připojení k zemnímu plynu.

Oproti minulému roku se takzvané Kotlíkové dotace, tedy dotace na výměnu starých a neekologických kotlů za nové, rozšířily i na kotle plynové. „Toto rozšíření jsme přivítali. Mohu díky tomu říci, že dosud nikdy nebylo tak výhodné připojit se k zemnímu plynu,“ řekl obchodní ředitel skupiny RWE Tomáš Varcop.

Plynárenská společnost plánuje využít zájmu lidí o příspěvek na výměnu kotle a získat tak nové zákazníky. Uzavřela spolupráci s německým výrobcem kotlů a lidem, kteří si chtějí ten svůj starý vyměnit za nový plynový, nabízí k dotacím další slevu a při dvouletém kontraktu také zvýhodněné ceny plynu.

„Připravili jsme speciální balíček výhod, který na Kotlíkové dotace navazuje. Nabídkou chceme motivovat k přechodu na ekologický zemní plyn ty majitele domů, kteří mají zavedený plyn, ale přípojku nevyužívají,“ přiblížil plány společnosti Varcop.

Až sto kilo prachu ročně

Ač se to nemusí na první pohled zdát, malé kotle v domácnostech mají na znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji značný podíl. „Výměna jednoho kotle znamená úsporu emisí prachu v objemu až sto kilogramů ročně,“ poukázal moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Zdá se navíc, že lidé už starými pneumatikami a cvičkami v rezivějících kotlích topit nechtějí. „Program na výměnu kotlů je velmi úspěšný. Alokované částky jednotlivých výzev bývají vyčerpány před termínem jejich ukončení. Vynaložení finančních prostředků správným směrem dokazuje nebývale velký zájem občanů o ekologické topení,“ dodal hejtman.

Mnoho lidí tak může o přechodu na plyn skutečně uvažovat. Při jeho spalování totiž vzniká jen minimum zplodin. Motivovat může zájemce i cenová válka mezi plynárenskými společnostmi, která už letos srazila ceny plynu často i o víc než deset procent.