Domů Dění v regionech Po dálnici z ...

Po dálnici z Brna do Vídně se projedu ještě před devadesátinami, doufá prezident Miloš Zeman

0

Prezident České republiky Miloš Zeman včera v Brně zahájil svou třídenní návštěvu jižní Moravy. S krajskými zastupiteli a starosty obcí s rozšířenou působností mluvil mimo jiné i o dálničním spojení Brna s Vídní. Oddalování výstavby dálnice podle něj brzdí rozvoj některých jihomoravských regionů, především Hodonínska a Znojemska. Ve svém projevu se Zeman zmínil i o opravách kulturních památek a odpovídal na otázky o uprchlících.

Za uplynulý rok se podle prezidenta Mioše Zemana v otázce dálničního tahu z Brna na Vídeň moc nezměnilo. „Přesněji řečeno změnilo. Protože rakouská dálnice je již patnáct kilometrů od našich hranic. Nám zbývá dobudovat minimálně dvacetikilometrový úsek a poslední rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které zrušilo územní plán, v podstatě tuto stavbu zastavilo,“ prohlásil prezident.

Dálnici do zákona? To není špatný nápad

Hlavní problém tkví podle Zemana v projektové přípravě. Čeští stavitelé infrastruktury by se mohli inspirovat v rakouském vzoru, míní prezident. „Zakotvit důležitou stavbu do zákona je sympatická myšlenka,“ vysvětlil.

Starosty obcí, které kteří vystoupili proti stavbě, Zeman vyzval, aby svůj postoj přehodnotili. „Apeluji na ně, aby přemýšleli o tom, zda neustálým oddalováním výstavby této dálnice nebrzdí rozvoj některých částí Jihomoravského kraje,“ upřesnil.

Úplně bez pokroku ale podle prezidentových slov projekt není. Zeman ocenil například to, že součástí budoucí dálnice bude obchvat Mikulova. „A protože Mikulov má mimořádně dlouhý katastr, alespoň něco se v této oblasti udělalo,“ uvedl.

Jižní Morava se má připravit na turisty i uprchlíky

Prezident ale nezůstal jen u dopravní infrastruktury. Jihomoravský kraj se má připravit na zvýšený zájem turistů, například těch z Číny, intenzivnější péčí o své kulturní památky, předestřel ve svém projevu. „Ze sedmi set památek bezprostředně ohrožených destrukcí je deset procent v Jihomoravském kraji. Bylo dobré se o tyto zámky, hrady a ostatní kulturní památky starat, protože nám jinak do deseti let spadnou na hlavu,“ podotknul prezident Miloš Zeman.

Lidi, kteří se účastnili brněnského zahájení prezidentovy návštěvy na jihu Moravy, zajímaly kromě turistů i další skupiny směřující do České republiky a jiných evropských zemí – uprchlíci. Jediným řešením potenciální krize je podle Zemana deportace ekonomických migrantů a těch, kdo šíří nenávist. „Jsem přesvědčen, že v následujícím roce se migrační vlna přeleje přes naše území. Restrikce Německa či Rakouska budou spouštěčem. Zastávám názor, že daleko lépe než pouštět ilegální migranty do vnitrozemí, je důsledná ochrana našich hranic společnými hlídkami armády a police,“ zdůraznil prezident republiky.

Při své návštěvě Jihomoravského kraje navštíví prezident Miloš Zeman kromě Brna například i Tišnov, Slavkov u Brna nebo Mikulov a celou řadu firem.