Domů Dění v regionech Po dotacích n...

Po dotacích na ekologické kotle se zaprášilo do sedmi týdnů

0

Pokud jde o takzvané kotlíkové dotace, tedy příspěvky na výměnu starých kotlů za novější ekologické, rozhodně platí pravidlo, které praví, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. O šedesát milionů korun, které na začátku letošního roku vyhradil na nové kotle na Moravskoslezsku rovným dílem kraj a Ministerstvo životního prostředí, se stihli tamní zájemci podělit za sedm týdnů. O víc než čtyři měsíce dříve, než se původně plánovalo. Další žádosti už úředníci automaticky vyřadí.

„Společný program na podporu výměny kotlů je velmi úspěšný, což dokazuje vyčerpání alokované částky, která pro tuto výzvu činila šedesát milionů korun, již sedm týdnů po vyhlášení. Vynaložení finančních prostředků správným směrem dokazuje opětovně nebývale velký zájem občanů o ekologické topení,“ řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík s tím, že žádost podalo přes jedenáct set zájemců o ekologický kotel.

Ti, kteří si stihli požádat včas, ale ještě nemají úplně vyhráno. Jestli peníze na nový kotel skutečně dostanou, nebo ne, se dozví do čtyř měsíců od chvíle, kdy si žádost poslali. Ti úspěšní pak musí do devíti měsíců zlikvidovat starý kotel, koupit si a namontovat nový a předložit kompletní doklady ke kontrole. Peníze na účet jim dojdou do třiceti dnů po podpisu smlouvy o poskytnutí dotace buď Moravskoslezským krajem, nebo Státním fondem životního prostředí. Výše dotace závisí na typu kotle a pohybuje se mezi patnácti až šedesáti tisíci korun.

Na kotle přispívá půl na půl ministerstvo a kraj

Zatím poslední výzva na výměnu kotlů v Moravskoslezském kraji odstartovala hned první pracovní den letošního roku. Polovinu z šedesáti milionů, které úředníci rozdělí mezi zájemce o ekologičtější vytápění, přispěl na akci kraj, druhou půlku zafinancuje ministerstvo životního prostředí.

„Vynaložení těchto finančních prostředků považuji za velmi dobrou investici do budoucnosti našeho kraje, kvality života jeho obyvatel a zlepšení stavu životního prostředí. Investice do lokálních topenišť jsou ekonomicky výhodné, neboť každá vynaložená koruna je zhruba pětkrát efektivnější než u průmyslové investice a na zlepšení kvality ovzduší se projeví okamžitě,“ řekl náměstek hejtmana kraje Daniel Havlík s tím, že dotační program se zaměřuje především na obyvatele, kteří provozují dnes už nevyhovující kotle na tuhá paliva, a směruje je k tomu, aby zvážili změnu systému vytápění nemovitostí a s využitím dotace snížili své náklady na pořízení nového vytápění.

Dotace na nové kotle se v Moravskoslezském kraji rozdělují už popáté. První výzva odstartovala na začátku předloňského února a na ekologičtější vytápění z ní putovalo dvacet milionů korun. Celková alokace jednotlivých výzev se však postupně zvedala. Od roku 2012 tak kraj a ministerstvo na nové kotle na Moravskoslezsku stihli nebo alespoň přislíbili rozdělit dvě stě dvacet milionů korun.