Domů Dění v regionech PORTRÉT: Laos...

PORTRÉT: Laoské státní vyznamenání pro Amphone Nammavong Hotový

0
Amphone Nammavong Hotový

Současná honorární konzulka Laosu v České republice Amphone Nammavong Hotový žije se svým manželem Jiřím od první poloviny 90. let v Brně, kam oba přišli ze Spolkové republiky Německo. Ve středu 17. února proběhla v salonku brněnského hotelu Amphone malá slavnost. Velvyslanec Laosu v Berlíně pan Sithong Chitnhothinh předal paní Amphone vyznamenání od laoského ministerstva zahraničních věcí.

Toto vysoké vyznamenání obdržela honorární konzulka za dlouholetou činnost na poli rozšiřování a upevňování hospodářských a kulturních vztahů mezi Českou republikou a Laosem. Amphone Nammavong Hotový se laoskou honorární konzulkou stala v roce 2013. Při uvedení do funkce prohlásila, že je to pro ni velká čest zastupovat zemi, z níž přišla jako mladá studentka v roce 1979 do tehdejšího Československa. Říká, že to tenkrát pro ni byly radost i smutek zároveň. „Radost z toho, že poznávám nový svět a mám šanci studovat v cizí zemi, poznávat nové lidi a jiný způsob života,“ vzpomíná Amphone na dobu před více než pětatřiceti lety. Smutek cítila proto, když si totiž plně uvědomila, že odchází na pět roků od svých blízkých.

Nakonec se okamžik setkání s rodiči a sourozenci prodloužil o další dlouhá léta, protože v roce 1983 se Amphone rozhodla emigrovat do Západního Německa. V Karlsruhe se později seznámila se svým manželem Jiřím, který se velmi intenzivně ucházel o její ruku a nakonec byl ve svém snažení úspěšný. Sňatek se ale konal až v 90. letech, po příjezdu česko-laoského páru do České republiky. Brněnský podnikatel a cestovatel Jiří Hotový oceňuje mimo jiné také to, že jeho laoská manželka je vynikající kuchařka, která po přesídlení do naší země z Německa perfektně zvládla i českou kuchyni. Umí podle jeho slov kromě laoských a thajských specialit připravit třeba tradiční svíčkovou nebo vepřovou pečeni s knedlíkem a se zelím.

Kancelář honorární konzulky Amphone Nammavong Hotový, která již delší dobu patří k výrazným brněnským osobnostem, je v hotelu Amphone na třídě Kpt. Jaroše. Vždy usměvavá konzulka jezdí často do své původní vlasti, kde má příbuzné. U nás propaguje Laos a snaží se rovněž přitáhnout české investory do tohoto přibližně sedmimilionového rozvíjejícího se státu jihovýchodní Asie.