Domů Dění v regionech Při cvičení v...

Při cvičení v Olomouci bojovali hasiči s hořícím plynem

Boj s požárem plynové stanice nacvičovali minulou středu a čtvrtek hasiči a zaměstnanci RWE v Olomouci. Při cvičení simulovali situaci, kdy na ulici Lipenská chytil plamenem plyn unikající z poškozené regulační stanice. Cvičné akce organizované Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje, Statutárním městem Olomouc a plynárenskou společností RWE Distribuční služby se zúčastnili také policisté a úředníci magistrátu.

„Tato cvičení jsou pro nás jedinečnou možností, jak prověřit naši připravenost a identifikovat místa pro vylepšení v reálné situaci,“ vysvětlil mluvčí RWE Distribuční služby Jiří Bezděk. První den cvičení si olomoučtí hasiči vyzkoušeli průzkum okolí požáru a v hořící stanici hledali zraněné. S hořícím plynem se však mohli vypořádat až poté, co zaměstnanci RWE uzavřeli potrubí, která plyn k regulační stanici přivádí. Při akci dovezli hasiči na místo i speciální kontejner naplněný hasícím práškem a nacvičili si evakuaci obyvatel okolních domů. Olomoucký primátor kvůli cvičení navíc svolal krizový štáb a policisté omezili provoz na ulici Lipenská.

Hlavním cílem cvičení bylo prověřit součinnost pracovníků Integrovaného záchranného systému a RWE, prověřit systém svolání Krizového štábu Statutárního města Olomouce a procvičit opatření k eliminaci následných škod. „Cvičení prokázalo připravenost pracovníků RWE a současně ukázalo na možná rizika, které by v případě reálných závad či požárů mohly nastat. S dosavadním průběhem cvičení jsme spokojeni“, dodal Bezděk.

Kdyby začala regulační stanice v Olomouci opravdu hořet, bez plynu by se i na několik dní ocitla část Olomouce čítající přes tři tisíce domácností. Uzavírání hlavních uzávěrů plynu si v postižených městských částech cvičily dvoučlenné týmy pracovníků RWE. K této akci si olomoučtí zaměstnanci RWE pozvali dokonce posily z Ostravy a Brna.

Celé cvičení skončilo minulý čtvrtek v osm hodin. V následujících dnech na ně navázaly přípravy podrobných analýz a rozbory průběhu celé akce. Ty účastníci cvičení následně zpracují do havarijních plánů a postupů.