Domů Dění v regionech Prostorová da...

Prostorová data Přerova se otevírají uživatelům internetu

0

 Sadu otevřených dat mají od ledna k dispozici Přerované, nebo lidé, kteří se z nejrůznějších důvodů o město zajímají. Odemčené dveře tak mají ke geodatům, které se dají na mapovém podkladu zobrazit na počítači, tabletu či mobilním telefonu. Vyčíst z nich mohou řadu užitečných informací o městě. Jsou přitom podrobnější než údaje, které si prohlédnou v mapách na běžných prohlížečích. Rychle se dozví třeba to, kde mohou v Přerově bezplatně parkovat, kam zajít na hřiště, kde stojí která socha, nebo třeba který úředník má na starosti vyřízení jejich žádosti o stavební povolení. Ke geodatům se dostanou přes hlavní stránku webu města Přerova.

 „Některá data jsou unikátní a nikde jinde je lidé nezískají. Navíc uživatelé se nestávají jen konzumenty nějaké mapové služby na webu, ale mapu si vlastně z open dat vytvářejí sami zobrazením jedné nebo několika vrstev nad mapovým podkladem. Všechny objekty jsou v souřadnicovém systému, takže je možné měřit délky, výměry nebo se nechat navigovat do daného místa,“ vysvětluje Antonín Krejčíř z přerovského magistrátu. Právě on pomáhal vytvářet strukturu na webových stránkách města, do které byla umístěna data, s nimiž dosud pracovali většinou jen úředníci, nebo lidé úzce zaměřeni na určitou oblast.

Širší možnosti v přístupu k datům

Zveřejnit geodata pomohla prosadit komise pro otevřenou radnici, která je poradním orgánem rady města. „Chtěli jsme, aby uživatelé internetu – ale i vývojáři aplikací – měli širší možnosti v přístupu k datům o Přerově. Díky této novince se dostanou třeba k údajům o tom, kde jsou parkoviště, sběrné dvory, nebo stanoviště kontejnerů tříděného odpadu. Získají informace o úřadovnách magistrátu, o volebních místnostech a okrscích, o rozdělení obvodů mezi referenty stavebního úřadu, o hřištích, sochách, naučných stezkách, cyklostezkách a podobně,“ nastínil předseda komise Martin Švadlenka (SpP). Jak dále řekl, otevřená data se budou do budoucna rozvíjet a rozšiřovat – a otevírat se lidem podle jejich zájmu a potřeb.

Výhoda i pro přespolní

Příklad, jak tato data mohou využít Přerované, popsal Antonín Krejčíř: „Rodiče s dětmi si mohou stáhnout data hřišť či cyklostezek a lehce si zjistit, které hřiště je z jejich bydliště dostupné po cyklostezkách. Nebo si mohou stáhnout otevřená data vycházkových tras a k nim přidat rozmístění soch včetně jejich názvu a autora – a s tímto plánkem například v mobilním zařízení si udělat příjemnou procházku.“

Data by měla být výhodná i pro přespolní.  „Když se někdo bude chystat do Přerova a bude se obávat parkování, tak si doma v klidu do svého počítače nebo do mobilu stáhne data parkovišť včetně rozmístění parkovacích automatů a uvidí, kde jsou největší parkoviště, která jsou placená – a kde si zakoupit parkovací lístek, která jsou přístupná jen s parkovacím kotoučem, nebo která jsou u obchodních center. Získá po kliknutí i informaci, jaká je kapacita parkoviště, “ uvedl Antonín Krejčíř. A nastínil i další příklad praktického využití:  „Když se někdo bude chystat stavět zahradní domek v okolí Přerova, stáhne si jednoduše otevřená data „obvody stavebního úřadu“ a hned uvidí, jestli spadá pod Stavební úřad v Přerově, pod kterého pracovníka konkrétně patří a jaké je na něj telefonní číslo či mail.“ Možností, jak využít k prospěchu i zábavě údaje v mapách, je podle něj mnohem více.

Data jsou volně ke stažení

Všechna publikovaná otevřená data jsou volně ke stažení a jejich užívání k nekomerčním účelům je bezplatné. Webová stránka s otevřenými daty je k dispozici na adrese: www.prerov.eu/cs/magistrat/otevrena-data – nebo mohou zájemci kliknout na dlaždici „Otevřená data“ na hlavní webové stránce magistrátu www.prerov.eu

Přerovský magistrát se snaží být k lidem stále více otevřený – a prostorová data rozhodně nejsou první vlaštovkou. „Od června roku 2015 jsou například na portálu veřejné správy – a od léta roku 2016 v registru smluv – vyvěšovány smlouvy ve strojově čitelném kódu. Byl zřízen transparentní účet pro oblast výdajů a takzvaný rozklikávací rozpočet. Ověřenou novinkou je třeba i aplikace Problem report, prostřednictvím níž mohou občané upozorňovat na aktuální problémy v ulicích města,“ řekl závěrem náměstek primátora Petr Měřínský (ANO).