Domů Dění v regionech Průmyslová zó...

Průmyslová zóna Nad Barborou dostane stamiliony. Přinese až dva tisíce pracovních míst

0
Nad Barborou

Vláda na svém výjezdním zasedání v Moravskoslezském kraji odklepla dotace na vybudování strategické průmyslové zóny Nad Barborou. V příštích dvou letech na ni z Programu na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury zamíří až tři čtvrtě miliardy korun.

„Je naší povinností podporovat strukturálně znevýhodněné regiony,“ vyjádřil se k dotační podpoře ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, podle kterého jsou plně vybavené průmyslové zóny s širokou nabídkou benefitů pro investory jednou z cest, jak přivést firmy do potřebných regionů. „Konkrétně zóna Nad Barborou přinese do Moravskoslezského kraje přibližně dva tisíce nových pracovních míst,“ doplnil Mládek.

Výstavbu strategické zóny Nad Barborou odsouhlasila vláda již v roce 2013. Na brownfieldu, který vznikl po bývalé důlní činnosti mezi městy Havířov, Karviná a Orlová vyroste areál o rozloze 88 hektarů.

Celkem má zóna přijít na necelých dvanáct set milionů korun. Dotace může z této částky pokrýt maximálně tři čtvrtiny. Mezi výdaje se přitom nepočítají náklady spojené s výkupem pozemků. Zdrojem financování by měl být v rámci Programu na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury (PPNI) zvláštní účet Ministerstva financí, případně státní rozpočet.

Nad Barborou a ty další

Průmyslová zóna Nad Barborou je v současné době nejvýznamnější připravovanou lokalitou v Moravskoslezském kraji, není ale jediným investičním projektem. Ministerstvo průmyslu a obchodu podporuje rozvoj i dalších průmyslových oblastí v regionu. Jedná se například o projekt „Rozšíření Vědeckotechnického parku Ostrava“, kde aktuálně probíhá územní řízení na dopravní a technickou infrastrukturu.

Rozšiřovat se bude i průmyslová zóna Červený dvůr v Krnově, kde právě běží výběrové řízení na stavební práce. V posledních týdnech pak získala nově statut zvýhodněné průmyslové zóny strategická průmyslová zóna Ostrava—Mošnov.

Zařazení do kategorie zvýhodněných průmyslových zón přinese investorům širší spektrum investičních pobídek. Veškeré kroky jsou v souladu se strategií ministerstva i agentury CzechInvest přilákat do Moravskoslezského kraje více strategických investorů, kteří v poslední době projevují zvýšený zájem o region střední Evropy.

V předchozím roce a půl se Moravskoslezskému kraji z pohledu investic dařilo. Za posledních 18 měsíců přilákala agentura CzechInvest ve spolupráci s MPO do kraje 32 investičních projektů v hodnotě celých 17,7 miliard korun. Ty mají přinést celkem 4 530 nových pracovních míst. Mezi největší projekty v kraji patří investice výrobce komponent pro automobilový průmysl Röchling Automotive Kopřivnice s.r.o. v hodnotě 404 miliard korun. Investovat bude také společnost OKIN BPS, na rozvoj své činnosti dá 12 miliónů korun a vytvoří až 110 nových pracovních míst.