Domů Dění v regionech První kraje v...

První kraje vyhlašují nové kotlíkové dotace. Lidé mohou o příspěvek žádat od ledna

kotlíkové dotace

Na výměny starých kotlů v domácnostech za nové ekologické je do roku 2020 připraveno devět miliard korun z evropských fondů. Hned na první výzvu pro takzvané kotlíkové dotace v tomto programovém období přikleplo Ministerstvo životního prostředí všem 14 krajům České republiky tři miliardy. V úterý a ve čtvrtek zveřejnily výzvy již přímo pro občany například Královéhradecký nebo Pardubický kraj. Do konce týdne se přidají i tři z pěti moravských krajů – Jihomoravský, Moravskoslezský a Kraj Vysočina. Lidé si ale o peníze zažádají až v lednu.

„Česká republika se i přes přijímání množství legislativních i finančních opatření dlouhodobě potýká se znečištěným ovzduším, jehož stav stagnuje. Naše údaje za rok 2014 ukazují, že v loňském roce bylo 54,2 procenta obyvatel vystaveno nadlimitnímu působení znečištěného ovzduší,“ přiblížil smysl kotlíkových dotací ministr životního prostředí Richard Brabec.

Komíny v malé obci špiní jak jedna velká spalovna

Právě kotle v domácnostech, ve kterých si lidé ve snaze ušetřit často zatopí kde čím bez ohledu na to, že černého dýmu valícího se z komína se následně nadýchají lidé v celém okolí, jsou totiž jedním z nejvýznamnějších zdrojů znečištění. „Téměř 90 procent celkových emisí karcinogenního benzo(a)pyrenu a téměř 40 procent celkových emisí prachových částic PM10 pochází ze sektoru lokálního vytápění domácností,“ doplnil Brabec.

Na výměnu starého zdroje za moderní nízkoemisní kotel na biomasu, plyn, uhlí nebo jejich kombinaci či za tepelné čerpadlo nabídnou kraje svým občanům příspěvek až 127 500 korun. Například Královéhradecký kraj na to má pro roky 2016 a 2017 připravených 200 milionů korun, za které chce vyměnit minimálně 1 340 kotlů. O příspěvek si tam budou lidé žádat od 11. ledna příštího roku nejdříve elektronicky. „Měli by se díky tomu vyhnout dlouhým frontám,“ podotkl ministr životního prostředí. Písemnou žádost pak můžou poslat poštou nebo doručit na krajský úřad osobně.

Pardubický kraj výzvu na výměnu kotlů vyhlásil dnes a do roku 2018 chce lidem v rodinných domcích pomoci vyměnit 1 200 kotlů. Z evropských zdrojů na to využije téměř 180 milionů korun.

Dnes schválili vyhlášení výzvy kotlíkových dotací i radní Kraje Vysočina. „Dnešní datum – 17. prosince 2015 je zásadní pro uznání způsobilosti výdajů. Od tohoto data se žadatelům započítávají uznatelné výdaje. Doklady s dřívějším datem nemohou být v rámci dotace proplaceny. První žádosti je možné podat až 18. ledna 2016. Veškeré žádosti doručené před tímto datem budeme muset zamítnout,“ upozornil radní pro oblast životního prostředí Zdeněk Chlád.

I na Vysočině podpořili elektronickou komunikaci. Kromě pošty nebo osobního doručení přímo na krajský úřad mohou lidé posílat žádosti přes e-mail s ověřeným elektronickým podpisem nebo skrz datovou schránku. „Během dvou let by obyvatelé kraje mohli s pomocí evropských dotací vyměnit až 2 000 neekologických kotlů,“ vypočetl Zdeněk Chlád.

Bič na paliče cviček

Novinkou v boji proti lidem, kteří si doma neváhají zatopit třeba PET láhvemi a kdejakým jiným hořlavým odpadem, má být i novela zákona o ochraně ovzduší, kterou v pondělí schválila vláda. Podle ní by mohli inspektoři pověření obcí s rozšířenou působností kontrolovat přímo v domácnostech, jaké kotle a paliva lidé používají a jestli tím, jakým topí, neporušují zákon.

„Legislativní rada vlády už dříve potvrdila náš názor, že ústavní nedotknutelnost obydlí není neomezitelná. V případě, že ohrožujete zdraví člověka, což pálením odpadů bezpochyby děláte, pak má právě ústavní právo na ochranu zdraví stejnou váhu. A přímo ústava umožňuje prolomení nedotknutelnosti obydlí s cílem zajistit zdraví lidí,“ zdůraznil Brabec.

Úředník ale nevleze člověku do domu jen tak. Obec nešetrného „topiče“ na své podezření, že protizákonně znečišťuje vzduch, upozorní nejdříve dopisem. Až pokud se situace nezlepší, nastoupí kontrola.