Domů Dění v regionech První městské...

První městské byty k prodeji se ve Znojmě začnou nabízet na podzim

Nejpozději do roka a do dne chce mít město na stole znalecké posudky ke všem 2056 bytovým jednotkám, které půjdou k prodeji. Vedení města Znojma udělalo další krok ve svém zásadním projektu Klíč 2018.

Ten zastřešuje prodej městských bytů nájemníkům. „Se společností Murom, která vyhrála výběrové řízení na organizátora městských bytů, jsme podepsali smlouvu o spolupráci. V praxi to znamená, že končí přípravná fáze projektu a Klíč 2018 vstupuje do fáze realizace. První byty k prodeji začneme nabízet na podzim,“ uvedl starosta města Znojma Vlastimil Gabrhel.

Podle podepsané smlouvy musí administrátor předložit nejpozději do konce května 2013 znalecký posudek ke všem bytům, které chce Znojmo prodat. Znalecký posudek přitom bude hrát zásadní roli pro stanovení nabídkové ceny. Již dříve vedení Znojma avizovalo, že hodlá byty jejich nájemníkům prodávat za 40 % jejich tržní hodnoty.

Při prodeji zohledníme skutečnost, že bytové jednotky, které budeme prodávat, nejsou právně volné, ale jejich prodej se uskuteční s tzv. váznoucím nájemním vztahem,“ vysvětlil starosta. Podle něj se budou další kroky při prodeji odvíjet od rychlosti, se kterou k administraci prodeje přistoupí firma Murom. „Myslím, že jsme je ve smlouvě dostatečně motivovali k tomu, aby s prodejem neotáleli,“ dodal.

Podle smlouvy například musí společnost Murom nejpozději do 6 měsíců odevzdat prohlášení vlastníka k vyčlenění bytových jednotek v domech pro prvních 20 % bytů. Do 31. 1. 2013 by měly být všechny domy rozčleněny na bytové jednotky. Prohlášení budou předávána městu postupně tak, jak budou zpracovávána. Následně od proběhnutí vkladu do katastru nemovitostí musí být do 3 měsíců proveden znalecký posudek.

„Po zpracování znaleckého posudku dojde k rozesílání nabídek na prodej bytů oprávněným nájemcům. Těm poběží lhůta 6 měsíců pro přijetí nabídek. Při odsouhlasení nabídky nájemcem město schválí prodej konkrétní bytové jednotky a po úhradě kupní ceny může dojít k podpisu kupní smlouvy,“ přibližuje proces prodeje Mgr. Jana Antošová, vedoucí odboru investic a správy nemovitostí města Znojma. Podle jejího odhadu by mohly být první konkrétní nabídky učiněny prvním nájemníkům v listopadu tohoto roku.

„Nyní si musíme se společností Murom nastavit zcela jasný systém komunikace, předávání informací a podkladů, popsat proces schvalování, odsouhlasit si vzorové dokumenty, atd.,“ říká vedoucí Antošová.

Před samotným zahájením vyčleňování bytových jednotek v domech bude znojemská radnice klást velký důraz na to, aby byli všichni Znojmáci o všech důležitých věcech včas a dobře informováni. „Mimo jiné musí všichni nájemníci jasně vědět, kdo bude do jejich bytů za účelem vyčlenění bytových jednotek a ocenění vstupovat, jak bude označen a jak se má ohlásit,“ uvadla vedoucí.

Žádné komentáře

Napište komentář