Domů Dění v regionech První mikroje...

První mikrojesle jsou v Pardubickém kraji

0

Ministerstvo práce a sociálních věcí umožnilo vznik 72 mikrojeslí, které během tohoto roku zahájí svoji činnost. Mikrojesle jsou podpořeny z Operačního programu Zaměstnanost a bylo na ně uvolněno více než 133 milióny korun. První mikrojesle otevřelo začátkem ledna rodinné centrum Kulihrášek v Pardubicích.

 „ Zájem obcí i široké veřejnosti o mikrojesle předčil veškerá očekávání, neboť opravdu znamenají podstatné rozšíření škály služeb péče o děti. Pomáhají rodičům lépe skloubit zaměstnání a rodinu. Je velkým úspěchem, že od podání žádostí do vzniku prvních mikrojeslí uplynulo pouze šest měsíců,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Pardubické rodinné centrum Kulihrášek provozuje miniškolku Kuliklubíčko a nově i mikrojesle Kuliklubíčko. „Z otevření máme velkou radost, jelikož se podařilo jednak uspokojit poptávku rodičů, na kterou jsme reagovali, a také se přiblížit snu o snadnější adaptaci nejmenších dětí v malém, rodinném kolektivu,“ řekla Táňa Pipková, koordinátorka rodinného centra.

Pro nejmenší děti

Mikrojesle jsou kvalitní a finančně dostupná služba určená pro rodiče nejmenších dětí. Jedna pečující osoba poskytuje kvalifikovanou péči dětem od šesti měsíců do čtyř let věku v kolektivu maximálně čtyř dětí. Tak je zajištěn individuální přístup ke každému dítěti. Mikrojesle jsou nastaveny tak, aby byly finančně dostupné, v provozu jsou pět dní v týdnu minimálně osm hodin denně.

Zřizovatelem mikrojeslí může být obec, příspěvková organizace obce, neziskové organizace a právnické osoby vykonávající činnost škol a školských zařízení v partnerství s obcí. MPSV se zřizovateli spolupracuje a poskytuje jim podporu formou poradenství. Více informací najdete na mikrojesle.mpsv.cz.