Domů Dění v regionech Pytlový svoz:...

Pytlový svoz: Na Mikulovsku zajetá praxe

Kombinovat chození ke kontejnerům se tříděním odpadu do pytlů. Taková je praxe v některých obcích na Mikulovsku.

Mikulov – Odpadová firma STKO Mikulov totiž už několik let dvakrát týdně až jednou měsíčně sváží říděný odpad v pytlích, které občané umístí vedle své popelnice. Zatímco v malých vesnicích už skoro zapomněli, kdy se tam s pytlovým svozem začalo, pro Mikulov je to tříměsíční novinka. „Zatím je pozdě na nějaké hodnocení. Jsem ale spokojený. Za tři měsíce, co svoz funguje, se objem vytříděného odpadu v pytlích zvyšuje až dvojnásobně. Kontejnery, které jsou po městě rozmístěné, jsou se přitom stále plné,“ uvedl ředitel STKO Tomáš Hlavenka.

Protože v Mikulově pytlový sběr teprve zkouší, zjišťuje si STKO, co jejich nápadu říkají samotní občané. V anketě, kterou umístilo vedení firmy na své stránky, se zatím vyjádřilo více než šedesát procent lidí, že jim takový sběr vyhovuje. Osmnáct procent přitom takovou službu považuje za zbytečnou. „Zatím jsem této možnosti nevyužila. Raději se projdu ke kontejnerům. Mám je blízko. Myslím ale, že lidem, kteří se špatně pohybují, taková služba hodně pomůže,“ uvedla například mikulovská občanka Eva Girášková.

STKO tento systém v Mikulově zavedlo na základě kladných zkušeností z okolních obcí, kde zabezpečuje svoz odpadu. Například v Klentnici, v Dobrém Poli či Ivani se stal pytlový svoz už tradicí. Svozová auta si pro vytříděný odpad jezdí dokonce dvakrát týdně. „Ve vesnici máme sice dvě kontejnerová hnízda a usilujeme o jejich rozšíření, přesto si nedovedu představit, že bychom pytlový svoz zrušili. Ve svazku obcí patříme už dlouhodobě k těm nejlepším. Ani mě nenapadlo hledat na tomto systému chyby. Klady jsou totiž jednoznačné,“ řekl například starosta Klentnice Roman Kopřivňanský.

Systém nechtějí měnit ani v Dobrém Poli. Tam si občané mohou pro pytle přijít na radnici už šest let. „Naše vesnice je v podstatě jedna dlouhá ulice. Kontejnery by v některých lokalitách vyšly dráž,“ myslí si starosta Dobrého Pole Bohumil Ott. Podle Hlavenky je takový systém vhodný právě pro města a obce s rodinnou a vilovou zástavbou. „Je jasné, že na sídlištích se vyplatí sběrné kontejnery,“ uvědomuje si Hlavenka. O tom, že Mikulov se stává městem, kde lidé nadprůměrně třídí, svědčí i fakt, že se umístil na druhém místě v anketě Jihomoravského kraje „My třídíme nejlépe“.

(hrd)

Jak funguje pytlový svoz Žluté pytle na směsný plast a modré pytle na papír získají obyvatelé zdarma na radnici nebo v sídle STKO. Popeláři pak naplněné vaky sesbírají první svozový den v měsíci. Ulicemi tak jednou měsíčně projíždí současně dvě auta: jedno na směsný a druhé na tříděný odpad.

Žádné komentáře

Napište komentář