Domů Dění v regionech Radnice pokra...

Radnice pokračuje v jednáních o vsetínské porodnici

Na konci minulého roku začala diskuze na téma rušení malých porodnic, do hledáčku pojišťoven se dostala také vsetínská porodnice. Radnice se společně s vedením nemocnice postavila proti návrhu zrušení.

Přesto nedávno začal vsetínský zastupitel Zdeněk Vejpustek organizovat petici za zachování vsetínské porodnice.

„Tento krok zbytečně vyvolává paniku mezi lékaři a budoucími maminkami. Výsledkem je, že neví, čemu mají věřit. Lékaři a ošetřující personál se na nás obrací, zda si mají hledat pracovní místa jinde. Přirozenou reakcí budoucích maminek je to, jestli si mají hledat jinou porodnici, a to není dobře. Vsetínská porodnice totiž patří k nejlépe vybaveným porodnicím v kraji,“ uvedla starostka města Iveta Táborská.

Již v minulém roce proběhla na toto téma setkání s ředitelem VZP Zlínského kraje a následně i členem vedení České gynekologicko porodnické společnosti.

„Zástupci obou jmenovaných institucí potvrdili, že o existenci oddělení bude rozhodovat především zájem klientek a personální zajištění. Nutno podotknout, že svou roli hraje i dostupnost. Vyvolávání paniky je v tuto chvíli tedy spíše kontraproduktivní,“ doplnil II. místostarosta města Petr Kořenek.

Vsetínská nemocnice má s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) podepsánu smlouvu, jež garantuje úhradu gynekologické a porodnické péče do konce roku 2012.

„Jakékoliv úvahy jsou tedy výhledové, v současné době na úrovni diskusí odborných společností. Žádná kritéria nebyla jednoznačně stanovena, což potvrdila i VZP s tím, že rušení porodnice není na pořadu dne. Zároveň ve svém vyjádření uvedla, že by počet porodů v žádném případě nebyl jediným ukazatelem, zohledňovány by byly i další faktory, jako je dostupnost, vzdálenost, vybavenost a také navazující medicínské obory smluvního zdravotnického zařízení. S porodnicí ve Vsetíně počítá i připravovaná koncepce zdravotnických zařízení Zlínského kraje, jež je jediným akcionářem nemocnice,“ znovu připomněl ředitel Vsetínské nemocnice Martin Metelka.

„V tuto chvíli se jedná o diskusi odborné porodnické společnosti, jakékoliv myšlenky o uzavření porodnice jsou naprosto spekulativní. Vsetínské gynekologicko-porodnické oddělení dobře funguje, má dostatek lékařů, porodních asistentek i dalšího personálu, zázemí pro rodičky je zmodernizováno, jezdí k nám rodit ženy z celé republiky. Z pohledu vedení nemocnice není žádný důvod oddělení uzavírat. Z mého osobního pohledu by to bylo velmi špatné řešení, které by negativně ovlivnilo i chod dalších oddělení. Ale myslím si, že v tuto chvíli máme v rukou řadu argumentů, aby porodnice ve Vsetíně zůstala a nadále poskytovala kvalitní služby ženám z širokého regionu,“ uzavřel ředitel nemocnice Martin Metelka.

Žádné komentáře

Napište komentář