Domů Dění v regionech Regionální po...

Regionální potravinou zlínského kraje jsou tlačenka i svatební koláč

0

Zlínský kraj v pátek ukončil devátý ročník soutěže o Regionální potravinu. Hodnotitelská komise zde naposledy v letošním roce vybírala vítěze – nové nositele prestižní značky. O Regionální potravinu se ucházelo 121 výrobků od 29 producentů. Odborná komise ocenila osm výrobků ze Zlínska s výjimečnou kvalitou a ryzí chutí.

Výrobky přihlášené do soutěže hodnotila čtrnáctičlenná komise tvořená zástupci Ministerstva zemědělství ČR, krajského úřadu, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy ČR, Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR.

Soutěž si za dobu své existence vybudovala renomé a popularita výrobků s puncem „Regionální potravina“ stoupá. Přívlastek regionální se v případě oceněných potravin zúročí hned několikrát. Především se jedná o produkt vyrobený v konkrétním regionu, což je základní podmínka soutěže. Zároveň i podíl místních surovin je stanoven nejméně na 70 procent, hlavní surovina přitom musí být stoprocentně tuzemského původu. Výrobky tím mají pevnou vazbu k regionu, například se může jednat o krajové speciality.

Letošní soutěže se ve Zlínském kraji zúčastnilo 121 produktů od 29 výrobců, největší zájem byl o kategorii Ostatní. O logo se soutěžilo v devíti kategoriích, za Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy nebyl vítězný produkt vyhlášen.

K  udělení značky Regionální potravina Zlínského kraje 2018 navrhla hodnotitelská komise následující výrobky:

  Kategorie: Výrobek a výrobce:
1. Masné výrobky tepelně opracované TLAČENKA VÝBĚROVÁ VOMA, s.r.o.
2. Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy Nevyhlášeno
3. Sýry, včetně tvarohu KOZÍ SÝR BALKÁNSKÉHO TYPU MARTIN VLČEK
4. Mléčné výrobky ostatní BIO JOGURTOVÉ MLÉKO ČOKOLÁDA JAVORNÍK – CZ s.r.o.
5. Pekařské výrobky, včetně těstovin KOLÁČ SVATEBNÍ MÁSLOVÝ AGRODRUŽSTVO ROŠTĚNÍ, družstvo  
6. Cukrářské výrobky, včetně cukrovinek PIŠKOTOVÝ MLS, 60g AVOS a.s.
7. Alkoholické a nealkoholické nápoje HOŠTĚTÍNSKÝ MOŠT JABLKO RAKYTNÍK BIO MOŠTÁRNA HOŠTĚTÍN s.r.o.
8. Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě VESELÁ ŠVESTKOVÁ POVIDLA VESELÝ GRUNT s.r.o.
9. Ostatní HOVĚZÍ STEAK S KOŘENÍM NA GRILOVÁNÍ RITTET A SYN s.r.o.

Pokud jste příznivci této značky, pak určitě vyzkoušejte mobilní aplikace REGIONÁLNÍ POTRAVINA a SÍŤOVKA. První z nich je dobrý pomocník při vyhledávání oceněných potravin v nejbližším okolí i po celé ČR. Síťovka dokáže zjednodušit Váš nákup, vytvoří nákupní seznam prakticky za Vás a navíc ho můžete snadno pomocí e-mailu nebo SMS přeposlat na jiného člena domácnosti. Nabídne Vám konkrétní potraviny, upozorní na ty oceněné a představí Vám osvědčené recepty. Obě aplikace jsou ke stažení na www.regionalnipotravina.cz.

Soutěž Regionální potravina je projektem Ministerstva zemědělství určeným na podporu malých a středních zemědělců a producentů potravin v jednotlivých krajích České republiky. Státní zemědělský intervenční fond značku spravuje. Oceněný výrobek získá právo zdarma užívat značku Regionální potravina po dobu čtyř let na obalu svého výrobku. V současné době spotřebitelé najdou značku u 418 produktů ze 13 regionů Čech a Moravy. Podrobné informace o soutěži jsou k dispozici na webových stránkách www.regionalnipotravina.cz.