Domů Dění v regionech Rekordně málo...

Rekordně málo lidí zemřelo na českých silnicích, výjimkou je jižní Morava

0

Dopravní policie eviduje po konci prázdnin rekordně nízký počet mrtvých na českých silnicích. Při nehodách přišlo o život 377 lidí, což je nejméně od roku 1970. Zlepšení přinesly modernější bezpečnostní zařízení aut, ale hlavně obezřetnější řidiči. Na jižní Moravě ovšem statistiku pokazilo horké léto – za letošek tam doposud zemřelo 51 lidí, což je oproti loňsku o 9 úmrtí více.

Policisté po prázdninách sečetli škody způsobené letos dopravními nehodami. Havárie na českých silnicích vzaly do konce srpna život 377 lidem. To je nejmíň smrtelných nehod od roku 1970. Přitom v roce 2003 na silnicích za stejné období tragicky zahynulo 890 lidí. Od té doby ovšem počet nehod se smrtelnými následky klesá. „Může za to zřejmě dobrá dopravně-inženýrská činnost, dopravní výchova na všech stupních škol a také omlazení vozového parku,“ odhadl Jindřich Rybka z dopravní policie Jihomoravského kraje. Poslední faktor potvrzuje i fakt, že zatímco počet nehod již několik let stoupá, jejich následky nejsou tak závažné.

Na jihu Moravy však dopravní policisté zaznamenali nárůst počtu smrtelných nehod oproti loňsku. „Na jihomoravských silnicích došlo prozatím k jednapadesáti smrtelným nehodám, což je o devět více, než vloni,“ uvedl mluvčí krajské dopravní policie Pavel Šváb ke konci září. Jihomoravští policisté však do těchto statistik počítají nejen oběti nehod, které podlehnou zraněním na místě či den poté, ale i oběti zesnulé následkem nehody až měsíc po ní.

Řidiči více chybují v letních vedrech

Vážné nehody přibyly v létě, kdy jih Moravy sužovala velká vedra. Jen o prázdninách zemřelo při nehodě nebo jejím následkem dvacet lidí. „Nárůst počtu nehod byl markantní, řidiči byli kvůli vedru méně koncentrovaní,“ řekl Rybka. Smrtelných nehod na silnicích přibylo také v Praze, kde zemřelo do konce srpna 25 cestujících. Větší hustota dopravy a možná i hektičtější životní styl dvou největších českých měst si tak vybrali svou daň.

Snaha o bezpečnější provoz na silnicích pomalu přináší výsledky. „Vnímáme, že se řidiči na silnicích chovají lépe než třeba na začátku devadesátých let,“ uvedl Rybka. Pořád je však co zlepšovat. „Velký vliv má prevence – výchova dětí ve školách v nich má probouzet smysl pro odpovědnost a úctu k dalším lidem v silničním provozu,“ dodal Rybka. Policie by také uvítala přísnější kontrolu autoškol a vytváření bezpečnějšího prostředí kolem silnic.