Domů Aktuálně Remoska: Brit...

Remoska: Britský vynález roku z Frenštátu pod Radhoštěm

Ještě před dvaceti lety v Česku snad neexistovala kuchyně bez Remosky. Přestože se sláva unikátního českého výrobku vrací, stíhá jej vyrábět osmnáct lidí z Frenštátu pod Radhoštěm.

Po pravdě: Koupili byste si v roce 1994 licenci na výrobu Remosky? Jiří Blažek s Jaroslavem Uličníkem to udělali a dnes nelitují. Každý rok vyrábí přes třicet tisíc nových zapékacích mis. A vypadá to, že firma chytne brzy ještě silnější dech.

Úspěch na zahraničních trzích

„V současné době polovinu produkce vyvezeme do zahraničí, především do Velké Británie. O výrobek, který dokáže uspořit až osmdesát procent elektrické energie oproti běžné troubě, už mají zájem i v zemích, které budou brzy řešit problém s nedostatkem elektřiny. Jednáme například s vládou Jihoafrické republiky. Mají totiž zájem na tom, aby lidé používali úsporné spotřebiče,“ prozrazuje marketingový ředitel firmy Ivo Svoboda.

Remoska se vrací i do českých kuchyní

Zatím však Remoska sází na novou generaci hospodyněk v Česku. Ty se o zlepšováku svých babiček začínají zajímat stále častěji. Paradoxně jejich zájem nevzbudily české, ale britské hospodyňky. Tam totiž proslavila Remosku obdivovaná lady Milena Grenfell Baines. Angličané ji však dnes znají zejména jako „Lady Remoska“. Šarmantní dáma přitom neměla v úmyslu na výrobku zbohatnout.

„Před deseti lety mi zavolala paní Milena a říkala, že koupila sestřenici remosku na Vánoce v Praze. Velmi se podivovala, že takovou věc nemůže koupit i v Británii. A tak ji napadlo nám pomoc a zkontaktovat nás s nejčtenějším britským časopisem pro hospodyně. Za první týden prodeje jsme prodali patnáct set kusů. Okamžitě jsme museli začít vyrábět ve velkém,“ vzpomíná Svoboda.

Loni se tak remoska stala hitem Vánoc i v Česku. V žebříčku internetového obchodu Mall.cz se dokonce zařadila na třetí místo v prodeji dárků.

„Nestíháme vyrábět. Loni jsme měli o dvacet procent více objednávek než v roce 2009. Sklady tak máme skoro prázdné. Není to proto, že jsme tak pomalí. Brzdí nás například nedostatek hliníku na trhu,“ vysvětluje Svoboda v místnosti, kde je jen několik kusů krabic.

Velkou továrnu nečekejte

Remoska popravdě nevzniká v žádných specifických podmínkách. Kdo by čekal, že firma zabírá několik desítek hektarů a že každý druhý obyvatel Frenštátu pracuje ve zdejších halách, asi bude překvapený. Vše se odehrává ve dvoupatrovém domě, ve kterém je jedna místnost na vytláčení hliníkových misek, ve vedlejších prostorách jeden člověk potahuje nádoby teflonem. Nahoře pak několik žen kompletuje součástky do finální podoby.

Vlastní výroba

Základem každé Remosky je vykrojený hliníkový plech dovezený z Francie. Z něj pak vzniká jak mísa, tak víko. Ještě před čtyřmi lety jej obráběl jeden dělník skoro ručně. Dnes na to mají ve frenštátské radnici automatizovaný stroj. Když se ve vedlejší místnosti hliník odmastí, putuje do další dílny. Tam jej další zaměstnanec potáhne teflonem. „Používáme dvě vrstvy velmi kvalitního teflonu,“ ukazuje Svoboda.

Když se mísy a pokličky potáhnou, míří do pece. Po vypálení a vyleštění pak putují o patro výš do montážní haly. Tady na pokličkách udělají větrací otvory, které jsou jedním z detailů, který podle britského časopisu Good Housekeeping dělá z Remosky Vynález roku 2001. Přidají dvě na první pohled jednoduché cívky. Ty dokážou zahřát nádobu až na 270 stupňů u víka.

Přestože si Resmoska nechává plastové díly vyrábět v jiné továrně, pochází ze stejného města. „Máme smlouvu s firmou, která sídlí nedaleko od nás,“ prozrazuje Svoboda. Nakonec se výrobek vybaví sklem a elektrickou šňůrou, podle toho do jaké země míří. V současné době má Remoska dvacet zaměstnanců. Firma ročně prodá výrobky za téměř padesát milionů korun.

O Remosce :
  • Remoska se začala vyrábět v roce 1957. Do roku 1989 se jich prodalo více než dva miliony kusů.
  • Původní továrna fungovala v Kostelci nad Černými lesy. Ve Frenštátě pod Radhoštěm se Remoska vyrábí od roku 1995.
  • Remoska nezná svého vynálezce. K nápadu se hlásí hned několik rodin. Žádná ale nemá přesvědčivé důkazy.