Domů Dění v regionech S průmyslovou...

S průmyslovou zónou Nad Barborou je to kvůli výkupům pozemků od Bakaly nahnuté

0
Nad Barborou

Na vybudování průmyslové zóny nad Barborou mělo v příštích dvou letech zamířit až tři čtvrtě miliardy korun dotací ze státní kasy. Je ale možné, že penězovody vyschnou dřív, než se vůbec stačily otevřít. Ministrovi financí Andreji Babišovi se totiž nelíbí, že by kvůli tomu Moravskoslezský kraj vykupoval pozemky od společnosti Asental Land podnikatele Zdeňka Bakaly. O jeho návrhu na zrušení usnesení vlády o podpoře bude jednat koaliční rada.

Podle Babiše totiž dodalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k jednání o průmyslové zóně materiály, kde o výkupech Bakalových pozemků nezaznělo ani slovo. Na jejich základě vláda na konci července peníze na Barboru přiklepla.

„Považuji za naprosto nepřípustné, že vláda nebyla informována o tom, že mají být z veřejných prostředků vykoupeny pozemky vlastněné člověkem, který neplní své závazky vůči České republice a jejím občanům,“ upozornil Babiš.

Babišovu kritiku ale ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek odmítá. „Schválený materiál prošel standardním legislativní procesem včetně řádného připomínkového řízení. MPO všechny připomínky vypořádalo a současně zdůraznilo, kdo je vlastníkem dotčených pozemků a jak bude jejich výkup financován. Členové vlády tedy byli plně informováni, a mohli se proto kvalifikovaně rozhodnout, zda vznik průmyslové zóny podpoří,“ uvedl.

Babiš chce podrobné analýzy

Ministr financí teď trvá na tom, aby vláda dostala od MPO do ruky podrobnou ekonomickou analýzu projektu, přesný harmonogram postupu, předpokládaných prací i akcí placených z kasy Moravskoslezského kraje.

Mládkův resort by měl podle Babiše také zdůvodnit výběr lokality a pozemků pro stavbu průmyslové zóny. Jasno má být i v tom, kdo pozemky vlastní a jak se bude rozhodovat o výkupních cenách.

Vyhnout se Bakalovým pozemkům? Těžko, tvrdí hejtman

Podle moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka ale není docela dobře možné postavit na Karvinsku průmyslovou zónu, která by alespoň zčásti neležela na pozemcích, které patří Bakalovi nebo některé z jeho firem. Jen Asental Land vlastní na Karvinsku 4 500 hektarů pozemků. „Tedy téměř všechny nezastavěné plochy,“ upozornil.

To potvrdil i karvinský primátor Tomáš Hanzel. „Vhodné lokality a pozemky pro menší průmyslové zóny hledáme dlouhodobě, ale v podstatě nemůžeme najít ucelený pozemek o velikosti 20 hektarů a více, který by odpovídal potřebným parametrům a který nenarazil na vlastnictví Asentalu, RPG, OKD nebo nějakých firem spřízněných právě s panem Bakalou,“ popsal Hanzel.

Klíčový projekt pro region?

Babišovo rozhodnutí prosadit, aby vláda zrušila své usnesení o průmyslové zóně Nad Barborou, se nelíbí ani jednomu z nich. „Odmítám připustit, že by z budování zóny mohlo sejít, neboť jde o klíčový projekt našeho regionu. V zóně by v budoucnu mohlo najít pracovní příležitost až dva tisíce lidí,“ uvedl Novák.

A karvinský primátor mu přitakává. „Osobně odmítám být rukojmím ve hře nějakých populistických politických hrátek. Kdo odmítne průmyslovou zónu, odepisuje celý náš region,“ uzavřel Hanzel.