Domů Dění v regionech Silnice i bia...

Silnice i biatlon. Zastupitelé Kraje Vysočina rozhodnou, jak rozdělit stamilionový přebytek rozpočtu

0
RUD

Po loňském roce zůstalo v pokladně Kraje Vysočina mezi sedmi až osmi sty miliony korun navíc. Kraj hospodařil s přebytkem hlavně kvůli vyšším příjmům z daní. Největší část z peněz padne na starší projekty, které se vloni nepodařilo dotáhnout do konce. Za sto milionů nechá kraj nejspíše opravit silnice. Několikamilionovou výpomoc dostanou také pořadatelé únorového Světového poháru v biatlonu.

„První návrh na rozdělení disponibilního zůstatku počítá s podporou grantových programů, na které bude uvolněno 45 milionů korun,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.

Už teď je však jasné, že největší díl ze stamilionového koláče připadne na zaplacení restů z loňska. „Jedná se například o rekonstrukci vytápění Střední školy stavební Třebíč, demolici a výstavbu pavilonů Střední průmyslové školy Třebíč nebo rekonstrukci pavilonu interny Nemocnice Jihlava,“ upřesnil náměstek.

Dalších 150 milionů poputuje do rezervního fondu, ze kterého kraj platí například evropské projekty. I přes tyto naplánované výdaje ale zbude v krajské pokladně 300 milionů korun.

Asi třetinu z těchto peněz by přitom mohli zastupitelé podle Novotného nasměrovat do oprav silnic. Tři miliony korun má potom získat Sportovní klub v Novém Městě na Moravě, který pořádá únorový Světový pohár v biatlonu. Peníze poslouží na organizační a technické zajištění letošního ročníku.

Za minulý rok očekávají krajští účetní celkové příjmy kolem desíti miliard korun. V rozpočtu přitom původně počítali s tím, že zisky z daní přinesou krajské pokladně necelých 3,3 miliardy korun. Konečná částka je ale o půl miliardy vyšší.

O dělení první části loňského přebytku rozhodnou krajští zastupitelé na konci ledna. Rozdělení posledních peněz zbývajících z loňska projednají se závěrečným účtem kraje nejpozději v červnu.