Domů Dění v regionech Školáci si pr...

Školáci si prohlédli největší mikroskop ve střední Evropě. CEITEC otevřel brány

0
Zdroj: ceitec.eu

Zkoumají nejtitěrnější části genů, viry, rostliny, ale také lidský mozek. Včera však vědci CEITECu provázeli svými laboratořemi středoškoláky. Stovka žáků díky dni otevřených dveří viděla největší elektronový mikroskop ve střední Evropě.

Týden po otevření nových pavilonů Středoevropského technologického institutu (CEITEC) do jeho laboratoří zavítala asi stovka středoškoláků. Mohli si prohlédnout největší kryo-elektronový mikroskop ve střední Evropě v ceně 150 milionů korun, magnetickou rezonanci či hmotnostní spektrometr. „Jde jen o zlomek našeho vybavení. Další přístroje do nových laboratoří pro elektronovou mikroskopii stály 5,5 milionu euro. Celkový rozpočet výstavby CEITECu a vybavení špičkovými přístroji je ještě daleko větší – 5,2 miliard korun,“ uvedl výzkumník Daniel Němeček.

Školáci se dozvěděli, proč lidské tělo stárne, a jaké možnosti nabízí biochemie a genetika v boji s rakovinou. Hádali také, proč kolem pavilonu nesmí jezdit tramvaje. „Přesnost měření kryo-elektronového mikroskopu ruší elektromagnetické pole. Uvažovalo se, že by asi sto metrů odsud jezdila linka tramvaje. Ta ovšem probíjí elektřinu přes koleje do země. Nám by to znemožnilo přesně měřit,“ osvětlil Němeček.

Budoucí doktoři či ekonomové?

Dne otevřených dveří se zúčastnili také žáci gymnázia Zastávka. „Je to tu perfektní. Uvažuji o tom, že bych se stala doktorkou. Takže mě nejvíc zajímal pavilon lékařské genomiky,“ předestřela jedna z dívek ze třetího ročníku obecného gymnázia. Přírodověda, chemie či medicína však dlouhodobě nepřitahuje takové počty studentů jako ekonomie či právo. „Právě proto se Den otevřených dveří zaměřil zejména na středoškoláky. Chceme prezentovat nové špičkové vybavení našich laboratoří. Biochemie a genomika jsou perspektivní obory, kde mohou mladí vědci mnohé dokázat,“ uvedla mluvčí CEITECu Jana Šilarová.

Podle ní budou mít zájemci o biochemii či technologie možnost prohlédnout institut na jaře příštího roku. „Kromě nedávno otevřených pavilonů lékařské genomiky, biomolekulární spektroskopie, elektronové mikroskopie a evoluce rostlin chystáme další novinky. Jde o unikátní laboratoře s čistými prostorami,“ řekla mluvčí Šilarová. CEITEC láká návštěvníky také svojí originální architekturou. Oválná prosklená budova s prostorným atriem se uchází o titul Stavba roku 2014.

Žádné komentáře

Napište komentář