Domů Dění v regionech Další firma z...

Další firma z jižní Moravy získá evropské peníze. Zlepší přípravky na hojení ran i kosmetiku

0
SME Instrument

Jednou z cest, jak mohou české firmy dosáhnout na evropské peníze a využít je pro svůj růst, je dotační program skrývající se pod jménem SME Instrument. Malé a střední podniky v něm získají až 2,5 milionu eur na rozvoj svého byznysu. Zatím v něm uspěly jen čtyři tuzemské firmy. A všechny z jižní Moravy. Jako poslední aktuálně zabodovala společnost Enantis, které dotace pomůže stabilizovat růstové proteiny a zlepšit tím přípravky na hojení.

„To, že všechny české podpořené projekty pochází z Jihomoravského kraje, potvrzuje pověst našeho regionu jako lídra v inovativním technologickém podnikání a v podpoře výzkumu a vývoje,“ řekl ředitel Jihomoravského inovačního centra (JIC) Jiří Hudeček a podotkl, že společnostem pomohly k úspěchu v SME Instrument i konzultace s dotačními specialistkami centra.

Patří mezi ně i brněnská firma Enantis, která mezi jinými malými a středními podniky žádajícími o grant prorazila s půlročním projektem, který má až pětinásobně zvýšit životaschopnost vybraných růstových proteinů. EU jej zadotuje padesáti tisíci eury.

V laboratoři to nekončí

Nezůstane ale jen u výzkumu. Společnost pracuje na zužitkování metody pro medicínský a farmaceutický trh. „Pro vědce často veškerá práce končí ověřením nápadu v laboratoři a jeho publikací. Ale umět objev nabídnout v podobě, kdy ho můžou smysluplně využívat i lidi mimo laboratoř, je obrovská práce. Je dobře, že existuje podpora, která pomáhá s dotažením prvotního nápadu do podoby zajímavé i  pro neakademický trh. Stabilní růstové faktory totiž můžou mít velký přínos pro regenerativní medicínu a kosmetiku,“ uvedla ředitelka společnosti Enantis Veronika Štěpánková.

Peníze z evropských fondů tak pomohou zvýšit stabilitu důležité složky regeneračních kosmetických přípravků, přípravků napomáhajících hojení ran a zároveň nezastupitelného pomocníka kultivace kmenových buňek. Enantis vyvinula metodu proteinového inženýrství, díky které růstové faktory specifických proteinů neztrácejí své funkce i při zvýšení teploty o více než 10°C. Takového úspěchu zatím žádné světově publikované stabilizační pokusy nedosáhly. Vylepšené proteiny zjednoduší práci vědcům zkoumající kmenové buňky a pomůžou jim získat přesnější výzkumné výsledky. U kosmetických a medicínských přípravků zjednoduší přípravu a zvýší jejich trvanlivost.

Podpora malých a středních podniků přes SME Instrument ale nekončí. Evropská komise skrze program nasměruje 20 milionů eur na studie proveditelnosti záměrů. Na jejich realizaci pak vyčlenila 162 milionů eur. Nejbližší uzávěrka žádostí programu je 17. září. Vůbec první společnost z České republiky, která na podporu dosáhla, byla taktéž brněnská firma Kinalisoft.