Domů Dění v regionech Souboj řečník...

Souboj řečníků: bitva zkušených prezentátorů přilákala do brněnské Scaly stovky lidí

0
Souboj řečníků

Žijeme v nejlepší době, i tak ale občas prostě „shit happens“. A musíme si sami rozhodnout, jestli jsme vítězové, nebo „přizdisráči“. Tak by se dalo v jedné větě shrnout poselství prvního ročníku akce Souboj řečníků. Motivační a vzdělávací konference, která se konala v pátek v brněnském kině Scala, přilákala stovky zvědavých diváků.

Nedočkavost, napětí a nejistota byly cítit ve vzduchu kina Scala těsně před zahájením prvního ročníku konference Souboj řečníků. Stovky diváků seděly skoro na krajích svých sedaček a nemohly se dočkat okamžiku, kdy se na pódiu objeví Karel „Mindless“ Novotný, Stanislav Gálik a Filip Dřímalka. O tyto tři gentlemany totiž na této akci šlo především. Pořadatelé slibovali velkolepou bitvu řečnických schopností ve formátu dosud v České republice neviděném.

Už při představování byly vidět rozdíly v osobnostech a stylech prezentace soutěžících. Stanislav Gálik vystoupil ze své komfortní zóny rapováním, Karel Novotný rozhazoval do publika trička a Filip Dřímalka naopak vzpomínal na to, kdy pro něj podobné pokusy odvázat se na pódiu nedopadly dobře.

Fakta, motivace a inspirace

Poté už se se svou dvacetiminutovou přednáškou jako první představil marketingový expert Karel Novotný. Pro diváky, kteří na konferenci nepřišli jen pro vzrušení z vyhroceného souboje argumentů a improvizace, si totiž řečníci připravili prezentace na volné téma. Karel Novotný představil svůj model Aim – Behave – Coexist – Deliver a donutil diváky přemýšlet nad otázkou, kdo určuje, jestli je člověk vítěz nebo „přizdisráč“. Svoji myšlenku ilustroval na svém oblíbeném příkladu Gatsbyho.

Mindless

Karel Mindless Novotný: „Jsi vítěz, nebo přizdisráč?“ FOTO: UNIFER

Každé vystoupení také hodnotili tři rozhodčí. Tisková mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová, Michal Hrubý z Business for Breakfast a Double [age]ncy a teprve sedmnáctiletý Martin Horák, který byl zvolen ze zájemců z publika.

Pro diváky tak nebyl jediným zdrojem inspirace a nových informací samotný souboj, vědomosti mohli načerpat také díky komentářům porotců. V tom vynikala zejména Irena Zatloukalová, která posluchače vždy upozornila na dobré i špatné taktiky řečníků a přidala rady z vlastní praxe. U Karla Novotného tak porota vyzvedla zejména skvělou práci s publikem.

Shit happens

Druhou prezentaci si vylosoval Stanislav Gálik, ředitel projektu UNIFER, který pomáhá studentům získat zkušenosti ve spolupráci s odborníky z praxe. Ten se rozhodl na svém životě ukázat, že „shit happens“. Tento anglický výraz se táhl celým jeho vystoupením. Hlavním poselstvím Gálikovy prezentace bylo to, že „rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými je v tom, že ti úspěšní mají za sebou více neúspěchů“. Porota ho ocenila za kreativitu a inspirativní zaměření.

Stanislav Gálik: "Úspěšní za sebou mají víc neúspěchů." FOTO: Unifer

Stanislav Gálik: „Úspěšní za sebou mají víc neúspěchů.“ FOTO: UNIFER

Jako třetí v pořadí svoji dvacetiminutovou přednášku prezentoval Filip Dřímalka, který se věnuje vzdělávání podnikatelů a zavádění nových technologií pro rozvoj firem a zjednodušení práce. Diváky se rozhodl přesvědčit, že žijeme v zatím nejlepší době. Snažil se posluchače v sále inspirovat k tomu, aby se pustili do akce a dělali to, co je baví.

Podle Filipa Dřímalka žijeme v zatím nejlepší době. FOTO: Unifer

Podle Filipa Dřímalka žijeme v zatím nejlepší době. FOTO: UNIFER

Upozorňoval také na to, že peníze jsou stále menším problémem například při cestování. Mnoho diváků (včetně mě) si získal citováním Dana Přibáně citujícího Charlese Bukowského: „Svět patří těm, co se neposerou“. Porotcům se na jeho prezentaci líbila zejména dobrá práce s fakty, skvělé řečnické schopnosti a inspirativnost.

Souboj intelektu

Bylo to ale mezi přednáškami, kdy se sehrál skutečný souboj řečníků. Novotný, Gálik a Dřímalka se utkali v disciplínách testujících jejich kreativitu, improvizaci a prezentaci. Velmi divácky zajímavou byla zejména část, ve které si každý z řečníků vytáhl jedno přísloví, na které musel během pěti minut vymyslet a vytvořit prezentaci. Každý ze soutěžících měl přitom svůj počítač připojený k projektoru, takže diváci v přímém přenosu sledovali tvůrčí proces skládání prezentace nebo také to, jaké zdroje fotografií řečníci používají.

Vzdělávací část konference také podpořily krátké přednášky o prezentování a neverbální komunikaci od Toastmasters.

Veronika Poláčková, která celou konferenci skvěle moderovala, už po zvládnutí všech disciplín, panelové diskuzi a hlavně spočítání hlasů od diváků i poroty mohla vyhlásit historicky prvního vítěze Souboje řečníků.

U diváků zvítězil Filip Dřímalka, cenu poroty a celkové vítězství si odnesl Stanislav Gálik.

„Karel Novotný je rebel, co jde proti všemu a všem. Filip Dřímalka zase jede přes informace, všude byl a všechno zná. No a Standa Gálik je prostě srdcař, který rozdává energii všude kolem sebe. Vidět tyhle 3 pospolu je každopádně nezapomenutelné,“ shrnul zážitky z celého dne jeden z organizátorů celé akce David Koutný.