Domů Dění v regionech Soukromý domo...

Soukromý domov: Jen za likvidaci plen platíme dva tisíce měsíčně

Šanov – Soukromých domovů důchodců je zatím v České republice jen několik. Podle zakladatele soukromého Domova Šanov na Znojemsku Jiřího Duška je výhoda v tom, že si žádost o umístění do takového zařízení může podat kdokoli..

Domovy zřizované krajem nebo neziskovými organizacemi přijímají jen ty, co už pobírají starobní důchod. „Někdy ale člověk potřebuje pomoc mnohem dříve,“ vysvětluje Dušek.

Jak jste přišel na nápad postavit a provozovat domov důchodců?

Vedle nás se postavil objekt s chráněným bydlením pro osoby zdravotně postižené, které se zde připravují na běžný život. Protože je Šanov malá obec, neměli by tu tito lidé žádné zaměstnání. Proto jsem se rozhodl vedle postavit domov pro seniory, kde mohou lidé z chráněného bydlení najít uplatnění třeba jako zahradníci nebo uklízečky. A také lůžek v domovech důchodců je stále nedostatek, takže potřeba těchto zařízení je veliká.

Co všechno jste musel zařídit, abyste mohl činnost domova zahájit?

Hlavní bylo sehnat peníze, na provoz ani na stavbu jsme nemohli čerpat žádné dotace. Takže všechny prostředky plynou z mých zdrojů a z úvěru. Musíte mít hlavně postavenou budovu, která splňuje všechny podmínky hygieny nebo třeba hasičů, dále mít kvalifikovaný personál. Pak můžete požádat o registraci poskytovatele sociálních služeb.

Poskytujete nadstandardní péči nebo se dá říct, že fungujete jako klasický domov důchodců?

Naše služby jsou v podstatě srovnatelné. Naší výhodou je, že jsme domov postavili na zelené louce, takže jeho dispozice od začátku odpovídají všem nárokům jeho obyvatel. Ať už je to vybavení, velikost chodeb nebo dveří. Novostavba také na člověka působí lépe, než když přijde do starého zámku přestavěného na domov důchodců.

Kolik lidí už jste ubytovali od spuštění provozu v srpnu?

Naše kapacita je prozatím 36 lůžek, z nich dvacet je již obsazených a do dvou týdnů počítáme s celkovým zaplněním domova. Pomalu se připravujeme na to, že budeme muset udělat pořadník. Na druhou stranu jsme ale také zahájili výstavbu dalšího pavilonu, takže se celková kapacita zvýší na 108 míst.

Jsou ceny za služby ve vašem zařízení vyšší v porovnání s domovy důchodců zřizované například krajem?

Za stejný standard u nás zaplatí klienti asi o pět tisíc víc než ve státním zařízení. Většinou seniorům přispívá na pobyt rodina. Ono je snadné tvrdit, že jsou služby pro seniory příliš drahé, ale když se do této problematiky člověk více ponoří, zjistí, že to tak úplně není pravda. Například likvidace plenek stojí osmnáct korun za kilo. Jeden klient ale vyprodukuje třeba sto až sto padesát kilo měsíčně. Jen za likvidaci plen zaplatíte přes dva tisíce.

Kolik zaměstnanců v Domově Šanov pracuje?

V současnosti je to dvacet lidí.

Z jakých regionů vaši klienti pocházejí?

Převážně je to Jihomoravský nebo Moravskoslezský kraj.

Žádné komentáře

Napište komentář