Domů Dění v regionech Starosta a bý...

Starosta a bývalý tajemník ve vazbě za korupci

Brno, Žabovřesky – Starosta městské části Brno – Žabovřesky Aleš Kvapil (ODS) a bývalý tajemník největší městské části Brno Střed Radovan Novotný (ODS). Oba muži sedí ve vazbě za podezření za korupci.

Poprvé v novodobé historii Česka tak hrozí komunálním politikům až dvanáctiletý trest za braní úplatků. Kvapil a Novotný si podle podnikatele Jiřího Štopla řekli o úplatek ve výši čtyř milionů korun za souhlasné stanovisko ve stavebním řízení na postavení multifunkčního domu Sonocentrum. Později „slevili“ na milion. Kvapila stála kauza zatím funkci starosty. Oba muži byli vyloučeni z ODS.

Policie se k případu zatím odmítla vyjádřit. Podle informací Moravského hospodářství ale mají dostatek důkazů na jejich usvědčení. Novotného údajně policisté zatkli ve chvíli, kdy ze schůzky se Štoplem odcházel s „korupčním“ milionem korun v igelitce. Štopl podle Hospodářských novin předložil policii také dvě nahrávky ze schůzek.

Přestože Štopl zdůrazňuje, že o korupčních návrzích obou politiků promluvil kvůli nespokojenosti se stavem současné politiky, brněnští politici si myslí něco jiného. „Zdá se, že nešlo o běžnou akci policie, nýbrž o nastrojenou past. A náhodný nebyl ani výběr osob, které v pasti uvízly, ani čas kdy se tak stalo. Odsuzuji, že past dost možná nalíčili někteří politici z jiné strany ve spolupráci s pátou kolonou v našich řadách,“ napsal v otevřeném dopise členům brněnské ODS jejich předseda Pavel Blažek. Podle něj se mají někteří jeho kolegové připravit na další skandalizaci. „Očekávám diskreditační kampaň proti sdružení ODS v Brně Lesná a v Husovicích, jmenovitě Jiřímu Hosovi a Ivo Vrzalovi, když výčet nemusí být úplný,“ konkrétně popisuje Blažek.