Domů Dění v regionech Stovky obcí, ...

Stovky obcí, které uzavřely smlouvu se společností Energie pod kontrolou, se odstávky od elektřiny bát nemusí

0

Nabídka šetřit za energie při spolupráci s obecně prospěšnou společností Energie pod kontrolou (EPK) zněla lákavě. Tak lákavě, že na ni přistoupily stovky obcí z celé České republiky. EPK měla za obce působit na burze dodavatelů elektřiny s tím, že ji pro ně nakoupí za co nejvýhodnější cenu. Většina starostů už ale netušila, že elektřinu pro EPK jako primární dodavatel  poskytuje firma Amper Market, která podle vyjádření svých představitelů, dluží EPK na platbách za elektřinu desítky milionů korun. V obcích spolupracujících s EPK se proto začali bát, že Amper Market dodávky elektřiny, díky které svítí například ve školách nebo rozsvěcí vánoční stromky na náměstích a návsích, přeruší. To ale firma udělat nechce.

S EPK podepsaly smlouvu mimo jiné třeba města Hořice nebo Miletín. Kromě nich ale ještě mnohé další obce. „Důvod byl jediný, a to ten, abychom ušetřili za elektřinu,“ uvedl v prohlášení ke spoluobčanům starosta Miletína Miroslav Nosek.

Podle něj město za elektřinu EPK řádně platilo. Proto jej také překvapilo, když ho kontaktovali zástupci společnosti Amper Market s tím, že jim EPK dluží za spotřebu elektřiny miliony korun. „Co se týká města Miletín, tak máme vše řádně uhrazeno, nejsme žádní dlužníci a ani černí odběratelé, jak nějaká média tvrdí a bohužel někteří občané tomu věří,“ doplnil Nosek.

Nejen Miletínští se ale začali bát, aby jejich obec Amper Market kvůli obchodnímu sporu s EPK od dodávek elektřiny neodpojil. K tomu se ale společnost podle vyjádření předsedy představenstva a generálního ředitele Jana Palaščáka nechystá. „Uvědomujeme si dobře nejen naše povinnosti podle energetického zákona ale i složitost situace pro dotčené obce, kde i přerušení dodávek do těch odběrných míst, u kterých to energetický zákon umožňuje, by bylo pro občany těchto obcí velmi nepříjemné,“ sdělil Palaščák.

Amper Market proto kroky k přerušení dodávek elektřiny pozastavil, aby mohly dotčené obce celou záležitost řádně projednat na zastupitelstvech a v radách. „Bezprostřední přerušení dodávek elektřiny tedy těmto zákazníkům nehrozí,“ dodal Palaščák. A i když se teď obce nachází podle Amper Market v podstatě bezesmluvním vztahu, od elektřiny je neodstřihnou ani distributoři. „Společnost E.ON Distribuce má uzavřený smluvní vztah se společností Amper Market. V případě jakýchkoliv změn budeme reagovat na výzvu, případně upozornění společnosti Amper Market v souladu s Energetickým zákonem. Rozhodně nemůžeme mimo tento smluvní rámec přikračovat ke svévolnému odpojování jakéhokoliv subjektu,“ uvedl mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Podle představitelů Amper Market vše naznačuje tomu, že EPK v roli prostředníka nebo „správce“ odběrných míst obcí vybrala od obcí zálohy za elektřinu, které následně patrně vyvedla ze společnosti nebo použila za jiným účelem. „Jinak si neumíme vysvětlit fakt, že tato ‚nezisková společnost‘, respektive ‚celá skupina EPK‘ nám dluží již několik desítek milionů korun za elektřinu, kterou Amper Market jako primární dodavatel dodává konečným zákazníkům, převážně obcím,“ vysvětlil Palaščák s tím, že se celou záležitostí zabývá i soud.

Na postoj EPK k obviněním se společnosti dotázal například Deník Rovnost. „Ve vyjádření EPK uvedla, že nemá s Amper Marketem uzavřenou smlouvu. Proto firmě nemůže ani dlužit peníze,“ napsaly noviny s tím, že tuto informaci označila za lež Asociace poskytovatelů energetických služeb.

Obce by se teď měly rozhodnout, jakým způsobem si zajistit dodávky elektřiny do budoucna. Jednu možnost jim nabízí přímo Amper Market. „Nabízíme uzavírání smluv přímo s naší společností, což je narovnáním současné situace. Mimo to obcím nabízíme lepší cenové podmínky bez dodatečné marže,“ popsal Palaščák. Obce ale mohou využít i nabídek jiných dodavatelů. „Společnost ČEZ Prodej je připravena těmto zákazníkům, stejně jako i jiným zákazníkům, připravit nabídku a dodávku elektřiny či zemního plynu jim zajistit. Samozřejmě by takoví zákazníci měli mít vyřešené všechny smluvní vztahy a závazky se stávajícími dodavateli,“ uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.