Domů Dění v regionech Svítá u nás e...

Svítá u nás elektromobilům? Na Vysočině stojí první moderní nabíjecí stanice

0

Ekologičnosti, úspora přírodních zdrojů či nepodporování ropných konfliktů na jedné straně a vyšší cena, nejistota natankování nebo kratší dojezd na druhé. Která strana této rovnice je důležitější, se v poslední době rozhoduje čím dál více lidí. A roste i počet těch, kteří se nakonec rozhodnou dát přednost elektromobilu před autem se spalovacím motorem. I tak je v Česku elektromobilistů o poznání méně, než v západních evropských zemích.

Ministerstvo životního prostředí, energetické společnosti i jednotliví nadšenci se snaží používání elektromobilů co nejvíce podporovat a postupně odstraňovat překážky, které leží lidem, kteří by o tento typ vozidla měli zájem, v cestě.

Ministerstvo životního prostředí je například spoluautorem Národního akčního plánu, který si stanovil přesně tento cíl, a v rámci jehož se počítá s tím, že po Česku bude do roku 2020 jezdit 6 tisíc vozidel s čistě elektrickým pohonem a 11 tisíc plug-in hybridů. „V Národním akčním plánu je soubor opatření, které tento nárůst podpoří. Jedná se jak o přímé finanční (dotace), nepřímé finanční (daňové), tak o nefinanční opatření (podpora kvalitní nabíjecí infrastruktury),“ přibližuje tisková mluvčí MŽP Petra Roubíčková. Kromě jednotlivých uživatelů bude podporovat i obce, kraje a jiné organizace, které se pro rozhodnou pro vozidla s ekologičtějším pohonem.

Energetická společnost E.ON nedávno otevřela moderní nabíjecí stanici, která nabízí až šest nabíjecích míst s různými přípojkami pro různé typy vozidel.

„Elektromobilita je zcela nepochybně nedílnou součástí trvale udržitelného rozvoje v dopravě a je tedy zcela přirozené, že se snažíme v tomto odvětví přispět nabídkou našich produktů a služeb,“ říká mluvčí E.ON Vladimír Vácha, a dodává, že umístění stanice právě do Vystrkova u Humpolce byl cílený záměr. „Z pohledu majitelů elektromobilů se jedná o strategické místo, které umožní řidičům elektromobilů pohodlné cestování mezi Prahou a Brnem, ale i na spojnici sever-jih České republiky,“ vysvětluje Vácha.

„Stanice je položená na velmi strategickém místě, dává proto prostor pro to, aby elektromobil už nebyl pouze „městským“ automobilem, ale aby s ním bylo možné cestovat i na delší vzdálenosti,“ potvrzuje Roubíčková. Až do 25. července byla služba zdarma, teď tam řidiči zaplatí systémem EVmapa nebo kreditní kartou. V bližší budoucnosti chce E.ON vybudovat minimálně 15 nových stanic, na kterých bude možné dobít elektromobil během 30 minut.

I když teď se zdá, že tyto plány mohou být přehnané, a stanice budou nevyužívané, jde především o další krok k zatraktivnění elektromobilů pro širší veřejnost. „O koupi elektromobilu v současné době uvažuje padesát procent obyvatel se základním vzděláním a  73 procent vysokoškoláků, s tím, že problémem je v tuto chvíli cena elektromobilů, dojezd či nedostatečná nabíjecí infrastruktura,“ cituje Roubíčková z ministerstva životníhoi prostředí nedávnou studii společnosti Ernst&Young. „Dojezd elektromobilů se však každoročně zvyšuje, cena elektromobilů se zefektivněním výrobních procesů a podporou výzkumu, vývoje a inovací klesá a je zřejmé, že bez kvalitní nabíjecí infrastruktury by byl další vývoj elektromobility velice limitovaný,“ upozorňuje.