Domů Dění v regionech Systém sdílen...

Systém sdílení zdravotnických informací má velký potenciál, myslí si na Vysočině

0

Co si představit pod zkratkou eMeDocS by asi věděl málokdo. Čtyři anglická slova – Exchange Medical Documents System, které zkratka označuje, už ale napoví víc. Jedná se o systém sdílení informací ze zdravotnické dokumentace mezi nemocnicemi a záchrannou službou, součást elektronizace zdravotnictví na Vysočině. O zkušenosti s projektem, který se rozjel v květnu roku 2010, se na konci letošního dubna podělili zástupci Vysočiny s představiteli dalších krajů. Sdílení informací ze zdravotnické dokumentace má podle nich velký potenciál.

„Nijak složitý a nijak nákladný systém přenosu zdravotnických informací lze použít i na území ostatních krajů. Velký potenciál skýtá spojení systému s fakultními nemocnicemi a praktickými lékaři, přiblížil možnosti dalšího vývoje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

O pacientovi si zjistí záchranáři vše potřebné už po cestě

V praxi systém funguje například tak, že posádka zdravotnické záchranné služby má možnost na cestě za pacientem nahlédnout do jeho zdravotnické dokumentace vedené v některé z krajských nemocnic, nebo naopak po ošetření pacienta může výsledky ze zdravotnických přístrojů i zprávu o pacientovi poslat z terénu ještě před příjezdem do nemocnice. „Dostupnost informací významnou měrou přispívá ke zvýšení kvality poskytované zdravotní péče,“ dodal Běhounek.

Vysočina se elektronickému zdravotnictví intenzivně věnuje od roku 2009. Realizována byla řada projektů zaměřených nejen na komfort a bezpečnost pacientů, ale i na hospodárné řízení provozu zdravotnických zařízení a poskytování efektivní zdravotní péče.

Projekt eMeDocS odstartoval na Vsočině v květnu roku 2010, kdy kraj uveřejnil zadání veřejné zakázky na studii k celému systému. Hlavním cíliem byl snadný přístup k informacím mezi jednotlivými nemocnicemi a zdravotnickou záchrannou službou, další krok k plné elektronizaci zdravotnické dokumentace a snadný přístup do zdravotnických záznamů pacienta přímo z terénu.