Domů Dění v regionech V Hradci Král...

V Hradci Králové otevřou do dvou let kliniku tradiční čínské medicíny

0
tradiční čínská medicína

Třicet zdravotníků, stejný počet lůžek a osm odborníků přímo z Šanghaje. Tak vypadají ambiciózní plány na otevření nové kliniky tradiční čínské medicíny ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Zájemci o alternativu k západním lékařským postupům by měli najít její dveře otevřené do dvou let. Vznik kliniky zasponzoruje i čínský investor CEFC, který se na stránkách tuzemských novin mihnul i v souvislosti s dřívější koupí většinového podílu v českém fotbalovém klubu Slavia.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka nemá podobné zařízení ve střední a východní Evropě obdobu. Kromě komplexního ambulantního provozu nabídne i lůžkovou péči, přičemž se za kvalitu léčby i preventivních postupů zaručí odborníci na tradiční čínskou medicínu z šanghajské nemocnice Shuguang.

Pomůže od bolesti i po onkologické terapii

„Záměrem je zapojení vybraných procedur do léčebných procesů ostatních klinik Fakultní nemocnice Hradec Králové, zejména v oblasti léčby bolesti a nežádoucích reakcí po onkologické terapii,“ přiblížil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

V Hradci Králové funguje při fakultní nemocnici už od letošního září Ambulance tradiční čínské medicíny. „V současné době dosahuje její sedmičlenný tým složený ze zástupců čínské nemocnice Shuguang a Fakultní nemocnice Hradec Králové vynikajících výsledků,“ pochvaluje si Němeček.

O čínskou medicínu je zájem. Pacienti se musí na vyšetření pomocí tradičních východních metod objednávat i pět měsíců předem. „Z toho lze dovodit velice pozitivní přijetí doplňkových léčebných postupů českými pacienty,“ doplnil ministr zdravotnictví.

Na rozšíření současné ambulance do podoby kliniky s třiceti lůžky a personálem čítajícím desítky lidí dá peníze i čínský investor CEFC. Ten chce do rozvoje tradiční čínské medicíny v Česku investovat až deset milionů euro.

Hradec i Brno

O možnostech spolupráce při výzkumech a studiích nových možností diagnostiky a léčby kardiovaskulárních a neurologických onemocnění vyjednává s Číňany i brněnské vědecké centrum ICRC při Fakultní nemocnici u sv. Anny.

Spoluautorem nápadu je sám ředitel ICRC Gorazd Stokin. „Čína je obrovská země s rapidně stoupající úrovní vědy a z pohledu naší země až neuvěřitelným množstvím pacientů, pro které hledá tu nejmodernější léčbu. Stejně tak nejen Česká republika, ale i Evropa, hledá nové možnosti léčby. Spolupráce s Čínou by dále otevřela cestu k obrovským pokrokům na poli výzkumu onemocnění, s nimiž si zatím nevíme úplně dobře rady,“ konstatoval Stokin.

Výzkum je zatím ve stádiu příprav, do Brna zavítají specialisté z Číny, kteří budou na výzkumu spolupracovat. Předmětem spolupráce by se měl stát i výzkum fungování a účinnosti čínské tradiční medicíny, včetně mechanismu akupunktury a jejího vlivu na zlepšení zdraví člověka.