Domů Dění v regionech Trojhalí v os...

Trojhalí v ostravské Karolině otevřelo brány. Je v něm největší kryté náměstí ve střední Evropě

0

Ostrava má nový unikát. V pátek odpoledne otevřela revitalizovaný industriální komplex Trojhalí Karolina s největším zastřešeným náměstím ve střední Evropě. Kromě „náměstí pod střechou“ se v budovách bývalé elektrárny a elektrické ústředny a dvoulodní hale elektrocentrály nachází také kryté sportovní plochy.

„Podstatou rekonstrukce Trojhalí je zachování historických objektů v co největší míře autenticity a jejich využití pro volnočasové, kulturně společenské a sportovní aktivity. Ostrava se nechce zcela zbavit své minulosti, ale stavět na její kvalitě – a tím rozhodně industriální památky jsou,“ vysvětlil cíle obnovy Trojhalí primátor Petr Kajnar.

Budovy Trojhalí vyrostly v Ostravě mezi roky 1900 až 1907 a sloužily tehdejší Žofínské huti a Koksovně Karolina. Po útlumu průmyslové činnosti v centru Ostravy a odstavení nejprve koksovny a pak i elektrárny se proměnily v typický brownfield a začaly chátrat. Znovu ožily až po listopadu 1989, kdy se v nich začaly příležitostně konat neoficiální kulturní akce, které vyvrcholily v roce 2006 dnes už legendárním koncertem Jarka Nohavici.

Chátrajících budov se chopilo město

Budovy, které v té době patřily zahraničnímu developerovi, ale nebyly v dobrém stavu. Chopilo se jich tedy město. Od majitele je odkoupila za symbolickou částku a spolu s rozhodnutím o celkové revitalizaci Karoliny schválilo v roce 2010 podobu projektu jejich rekonstrukce.

Na vzkříšení Trojhalí se kromě Ostravy podílel i Moravskoslezský kraj a sdružení Dolní oblast Vítkovice. Projekt zpracoval architektonický ateliér AP českého architekta Josefa Pleskota, jenž v té době projektoval i vítkovický industriální park. Na obnovu Trojhalí přispěla i Evropská unie, a to téměř 200 milionů korun.

Díky tomu vznikly v budově bývalé elektrické ústředny dvě sportovní plochy v rozměru dvanáct set metrů čtverečních, pokryté dřevěnou palubovkou. Hala elektrocentrály se proměnila v unikátní kryté náměstí s využitelnou plochou čtyři a půl tisíce metrů čtverečních, které je největším zastřešeným náměstím ve střední Evropě. Spolu s podzemními podlažími dosahuje celkové využitelné plochy deset a půl tisíce metrů čtverečních, což je dokonce víc, než rozměry centrálního ostravského Masarykova náměstí.

Žádné komentáře

Napište komentář