Domů Dění v regionech Uherské Hradi...

Uherské Hradiště stlačilo cenu elektřiny nákupem na komoditní burze, zaplatí o 1,6 milionu Kč méně

O 1,6 milionu korun méně proti ceníkovým cenám hlavního dodavatele zaplatí v roce 2012 za dodávky elektřiny město Uherské Hradiště. Městu se tak vyplatilo rozhodnutí nakoupit elektřinu na komoditní burze, kde se podařilo vysoutěžit nejnižší cenu energií.

Vlastnímu nákupu elektřiny na burze předcházela centralizace spotřeby města a jeho 17 zřizovaných organizací a společností, mimo jiné Aquaparku, Domova dětí a mládeže, Klubu kultury, Knihovny B.B.Buchlovana, Slováckého divadla, Městských kin, škol a nebo sportovišť. Do této společné poptávky město sdružilo celkem 4 388,0 MWh roční spotřeby elektřiny v hladině nízkého napětí a dalších 1 245,0 MWh představovala dodávka elektřiny pro veřejné osvětlení.

Samotný nákup se uskutečnil v elektronickém obchodním systému burzy. U elektřiny pro veřejné osvětlení se díky atraktivitě celonočního odběrového diagramu pro dodavatele podařilo vysoutěžit cenu 1 119,0 Kč/MWh. U hlavního centralizovaného balíku pak byla dosažena cena 1 430,0 Kč/MWh, zatímco ceníkové ceny by po agregaci činily 1 764,0 Kč/MWh.

Dodavatelem elektřiny pro veřejné osvětlení i pro město a jeho organizace pro rok 2012 se stala společnost E.ON Energie, a. s.

„Zmíněný nákup na komoditní burze se ukázal jako velmi efektivní cesta k pořízení energií. Kromě ceny bylo výhodou také to, že veškerá příprava i nákup samotný, včetně podpisu smluv, představovaly pro účastníky obchodování skutečně minimální administrativní zátěž,“ vyjádřil se tajemník Městského úřadu Uherské Hradiště Josef Botek.

Celková cena za elektrickou energii v roce 2012 je 7 667 995 korun bez DPH. Za minulé kalendářní období 2011 (cca 17 organizací a 150 odběrných míst) by za srovnatelné množství energie město zaplatilo 7 773 540 Kč.

„Srovnání však nemá významnou vypovídající hodnotu, neboť ceny elektrické energie se v průběhu roku pohybují vlivem nejrůznějších událostí a vnějších vlivů,“ podotkl tajemník.