Domů Dění v regionech Naši dědové s...

Naši dědové se uranového průmyslu báli, my se bojíme, že skončí

0

V nedalekém uranovém dole mu sice nepracuje celá obec, ale každý osmý člověk v produktivním věku ano. Starosta Rožné Libor Pokorný si tuto symbiózu pochvaluje. Do konce roku 2017 má ale těžba uranu na Bystřicku v Kraji Vysočina skončit.

Co znamená pro život v obci rozhodnutí ukončit těžbu na dole Rožná?

Pokud by se neobjevil žádný jiný zdroj práce pro občany, byl by to pro obec zásadní problém. Z Rožné pracuje v dole aktuálně asi 50 lidí, přičemž obec má 800 obyvatel. Pokud bychom brali, že asi polovina  je v produktivním věku, tedy 400 lidí, vyjde nám, že každý osmý je zaměstnán přímo v dole. Samozřejmě je na ně navázáno i mnoho dalších, kteří horníkům například dodávají prádlo nebo zajišťují stravování.

Vláda na konci ledna představila plán, který má snížit dopady ukončování těžby na region. Jak ho hodnotíte?

Ač to není populární, chtěl bych vládu pochválit. Konkrétně ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, protože se skutečně zasadil o důležité kroky, které mohou dopad na zaměstnanost snížit. Podle mě je velice důležité, aby lidé, kteří teď působí v DIAMU, našli po ukončení těžby rychle nové zaměstnání. Mají pracovní návyky a jsou zvyklí na náročnou činnost. Pokud by se do pracovního procesu zapojili třeba až po roce, tyto návyky by logicky ztratili.

Jste rád, že v areálu dolu Rožná vzniká podzemní laboratoř?

Myslím, že je to krok správným směrem. Jednak by měla Česká republika dospět k tomu, aby se někde odborně uložil vyhořelý jaderný odpad, a na druhou stranu se na projektu zaměstná část horníků, což pomůže regionu.

Neobáváte se, že v budoucnu kvůli tomu vznikne v lokalitě Kraví hory právě ono zmíněné úložiště?

U nás většinová veřejnost smýšlí o ukládání jaderného paliva trochu jinak. V regionu jsme na uranový průmysl zvyklí, nám v podstatě nevadí. Zazněla kdysi krásná věta, že „naši dědové se uranového průmyslu obávali a my se obáváme toho, že skončí“. Rozumím tomu, že lidé, kteří s ním nemají zkušenost, se uranu bojí. To je normální lidská reakce a nevidím na tom nic špatného. U nás to ale většina lidí bere tak, že vrátíme do země zpět to, co jsme z ní kdysi vykutali.

Jak se žije s uranovým dolem za zády?                      

Řeknu teď něco trochu s nadsázkou. Loni sem přijeli Holanďané na výlet v obrovském karavanu. Řekli mi, že si na internetu našli na mapách velkou vodní plochu, a ptali se, jestli je poblíž nějaký kemp, kde by se mohli ubytovat. Já se jen zasmál a řekl jim, že v té vodě je olovo, tak ať to raději neriskují. Ale to jen tak pro zasmání. Ve skutečnosti se v obci monitoruje vše od vody, vzduchu až po půdu na zahrádkách. Jsme na to zvyklí a naše životní prostředí je díky intenzivní kontrole snad ještě o trochu lepší než v některých jiných částech České republiky. Do normálního života lidí to vůbec nezasahuje.

Odpovídal:

Libor PokornýLibor Pokorný

starosta obce Rožná