Domů Dění v regionech Uříznutý kope...

Uříznutý kopec slaví dvacet. V kraji láká turisty nejvíc

0

Když turista projíždí lázeňskou obcí Velké Losiny na Šumpersku, do očí ho udeří netradiční úkaz. Jednomu z vysokých kopců obklopujících obec někdo usekl vrchol. Po bližším zkoumání turista zjistí, že tento 1350 metrů vysoký kopec je navíc plný vody. Je tomu tak od 20. června 1996, kdy tady vznikla přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. V posledních letech jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst Olomouckého kraje letos slaví dvacet let.

Do Olomouckého kraje míří každý rok přibližně čtyři sta tisíc turistů. Přibližně pětinu z těchto lidí tam přitáhlo právě netradiční vodní dílo. Místo, které olomoucké hejtmanství označilo před čtyřmi lety  za jeden ze Sedmi divů kraje, každoročně navštíví přibližně osmdesát tisíc návštěvníků. „Nejčastěji k nám na exkurze jezdí studenti odborných středních škol. Poté, co tady v roce 2010 postavili lanovku, zvýšil se také počet skupin důchodců,“ uvedla Iveta Floryčková z informačního centra, které exkurze zajišťuje.

Naopak v loňském roce ubylo zájemců o exkurze ze strany základních škol. „Pro vjezd do Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, v níž se elektrárna nachází, musí nyní autobusy splňovat přísnější emisní normu. Mnozí dopravci si proto účtují vyšší ceny, které jsou nad možnosti školních rozpočtů,“ vysvětlila Floryčková.

Přečerpávací vodní elektrárna je součástí masivu Mravenečník. Kvůli ochraně přírody je celý její provoz umístěn osmdesát metrů pod zemí. Jedná se o nejvýkonější vodní elektrárnu v České republice. Průměrně ročně vyrobí 0,5 milardy kWh.

Toto vodní dílo tvoří dvě nádrže. Při výstavbě ukrojili z kopce třímetrovou špičku. „Mezi dolní a horní nádrží je výškový rozdíl 510,7 metrů. To je jeden z unikátů této stavby,“ popsal ve své knize Miroslav Kopřiva, který v elektrárně působil několik let jako ředitel.

Elektrárnu projektoval blanenský inženýr Antonín Petlacha. Ten navrhoval vodní díla po celém světe. Zpracovával projekty pro Ameriku, Maroko, Maďarsko nebo třeba Brazílii. V roce 1961 dokonce se dvěma kolegy půl roku prozkoumával řeky a pralesy v Ghaně. Navrhoval, kde na nich vhodně umístit vodní elektrárnu.

Přitom k projektování se Petlacha dostal náhodou. „Ve škole jsem měl velmi dobré známky. Učitelé mi dávali kontrolovat diktáty spolužáků. Chtěl jsem proto být kantorem. Jednoho dne ale přišel můj otec s nekompromisním rozhodnutím, že půjdu na průmyslovku. Na vysokou školu jsem šel až poté, co jsem nastoupil do ČKD,“ zavzpomínal před časem Petlacha.

Na vysoké škole se potkal s kamarádem, který pracoval v Hydroprojektu. Díky němu tam nastoupil také a začal projektovat vodní díla. Pracoval například na přelévací elektrárně Znojmo, na vodních zařízeních pro Lipno a dalších. V sedmdesátých letech pak navrhl Dlouhé stráně, jejichž stavba byla zahájena v roce 1978.