Domů Dění v regionech Útlum těžby a...

Útlum těžby a uzavření ocelárny: Na Ostravsku a Karvinsku přijdou o práci stovky lidí

0
OKD

Stovky až tisíce zaměstnanců v hutním a těžebním průmyslu na Ostravsku a Karvinsku si letos začnou hledat novou práci. Propouštět plánují hned dva významní zaměstnavatelé v regionu – firmy OKD a Vítkovice Steel. Zástupci tamní tripartity se obávají sociálního a ekonomického kolapsu. O řešení situace chtějí jednat s premiérem.

Ke konci dubna opustí těžební firmu OKD až tři sta kmenových zaměstnanců napříč všemi závody i správou podniku. Firma utlumuje těžbu a propouští kvůli nepříznivé situaci na trhu s černým uhlím, kde se ceny drží již delší dobu nízko a růst pravděpodobně hned tak nezačnou. „Proto bude společnost OKD pokračovat v roce 2015 v komplexní transformaci, která začala v polovině roku 2013 a jejímž hlavním cílem je snížit jednotkové náklady na vytěženou tunu uhlí,“ uvedl výkonný ředitel OKD Dale R. Ekmark.

Kromě tři sta propuštěných zaměstnanců má 500 pracovníků odejít letos z OKD například do důchodu, za novou prací nebo ze zdravotních či jiných důvodů. Snižovat stavy budou i firmy a organizace, které jsou na těžbu uhlí přímo navázané. O práci tak přijde přibližně dalších 800 lidí.

Firma Vítkovice Steel na podzim zavře ocelárnu

Velkou ránu pro pracovní trh na Ostravsku a Karvinsku představuje i uzavření ocelárny ve společnosti Vítkovice Steel. Podnik měl do září, kdy mu vyprší takzvané integrované povolení, investovat do ekologických opatření – například do odprášení. Místo toho společnost provoz ocelárny na začátku podzimu ukončí.

Na zaměstnance, kteří budou muset kvůli tomu z Vítkovice Steel odejít, ale čeká nadstandardní odstupné. Kromě dvou měsíčních platů, na které mají podle zákona nárok, můžou dostat až dvanáctinásobek průměrného měsíčního výdělku a až 70 tisíc korun na jednorázovém sociálním příspěvku.

Všichni pracovníci z ocelárny navíc o práci nepřijdou. „V určité míře využijeme zkušenosti a odborné znalosti některých zaměstnanců a nabídneme jim práci v jiných provozech. Podmínky odstupného dané především kolektivní smlouvou nám dovolí se důstojně rozloučit i s lidmi, kteří v ocelárně odvedli kus práce a budou muset odejít,“ sdělil předseda představenstva společnosti Dmitrij Ščuka.

Kraj potřebuje pomoc státu

Letošní hromadné propouštění ale představuje pro region problém. Podle zástupců moravskoslezské tripartity hrozí kvůli útlumu těžby uhlí i uzavření ocelárny Vítkovice Steel sociální a ekonomický kolaps.

Plánují se proto obrátit na premiéra. Vláda by podle nich měla vypracovat pro Ostravsko a Karvinsko strategii, která zahrne vytvoření tisíců pracovních míst, speciální programy pro zahájení a rozvoj podnikání, rekvalifikační a vzdělávací programy pro propuštěné horníky a pracovníky navázaných firem, vybudování nové infrastruktury pro podnikání a vytvoření dalších speciálních investičních pobídek pro Moravskoslezský kraj.

„Dosavadní opatření a aktivity jak ze strany kraje a regionálních institucí tak ze strany státu hodnotíme pozitivně, ale nedávají dostatečné záruky, že Moravskoslezský kraj v budoucnu zvládne avizované změny v průmyslu, zejména útlum těžby. Musíme být lépe připraveni na problémy, které mohou nastat a které budou zřejmě závažnější, než jaké teď řešíme v souvislosti s těžebními limity v Ústeckém kraji,“ uvedl předseda tripartity a vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala. Kraj má podle něj problém, který vlastními silami a zdroji nevyřeší a potřebuje pomoc státu, případně Evropské unie, v mnohem větší míře než ostatní regiony.