Domů Dění v regionech V Bohumíně ne...

V Bohumíně nečekají, že herny zmizí z města okamžitě

0

Obce nemusí čekat se zákazem videoloterijních terminálů až napřesrok. Minulý týden to potvrdil Ústavní soud, když z novely loterijního zákona vyřadil ustanovení, které podle obcí bránilo účinné regulaci hazardu. V Bohumíně na Ostravsku však nedoufají, že by herny zmizely z města okamžitě.

V Bohumíně bojují radní proti hazardu a automatům už osm let. Díky zákazové vyhlášce, kterou šestkrát rozšířili, klesl počet automatů vě městě ze sto čtyřiceti na třicet. Město tak sice ročně přišlo o pět milionů korun, podle radních to ale byla daň, kterou museli zaplatit za klid. Ten trval asi rok. Pak Ministerstvo financí i přes nesouhlas města povolilo v Bohumíně asi dvě stě padesát videoterminálu, z toho přes sto čtyřicet do míst, kde byly automaty zakázány.

V roce 2011 rozšířili bohumínští radní po letech bojů s Ministerstvem financí zákaz také na videoterminály. „To by v budoucnu Ministerstvu financí zabránilo, aby je u nás v Bohumíně dál povolovalo,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha. Ty, které už ve městě byly, by mohli radní zakázat poté, co by jim vypršelo povolení. To se mělo stát v roce 2014. Ústavní soud však rozhodl, že videoterminály mohou města zakázat už dříve.

Ústavní soud: Videoterminál je totéž co výherní automat

Už před rokem požádal Bohumín Ministerstvo financí, aby všechny videoterminály, které ve městě povolilo v rozporu se zákazovou vyhláškou, okamžitě zrušilo. „Naději, že se zbavíme videoterminálů, jsme už vkládali do prvního verdiktu Ústavního soudu, který řekl, že videoterminál je totéž co výherní hrací automat, a proto je města mohou regulovat a zakázat. Před rokem jsme proto žádali Ministerstvo financí, ať v Bohumíně zruší všechna povolení pro protiprávně povolené videoterminály. V těchto dnech nám ovšem přišlo zamítnutí těchto žádostí,“ postěžoval si starosta Vícha.

V podobné stížnosti však minulý týden vyhověl Ústavní soud městu Klatovy. Bohumínští radní jeho rozhodnutí vítají. „Takže teď budeme podávat rozklady a předpokládáme, že jim ministerstvo na základě dalšího rozhodnutí Ústavního soudu vyhoví a začne videoterminály rušit. Přesto nečekáme, že to bude rychlá záležitost a ze dne na den přístroje zmizí. Ministerstvo je totiž při zahajování řízení o odstranění videoterminálů bohužel nesrovnatelně pomalejší, než bylo v době, kdy stovky přístrojů přes náš odpor prakticky ze dne na den a na deset let povolovalo,“ dodal Vícha.

Podle Bohumínského starosty by se tak klidně mohlo stát, že ve městě budou videotermináýly až do roku 2014, kdy jim vyprší povolení. „Určitě budou tvrdit, že není technicky možné ty desetitisíce protiprávně povolených přístrojů v celé zemi ze dne na den zrušit. A to je lumpárna!“ řekl bohumínský starosta.