Domů Dění v regionech V Bohumíně po...

V Bohumíně pokračují s výměnou oken za 60 milionů korun

Po zimní přestávce se v Bohumíně pustili do druhé etapy hromadné výměny oken v městských bytech. Nová plastová okna dostane dohromady 669 bytů v celkem 50 domech. Náklady na letošní etapu jsou 25,5 milionu korun.

Akce nazvaná „Okna všem“ odstartovala vloni, dotkla se 999 bytů ve 39 domech a přišla městskou kasu na 34,7 milionu korun. Na výměně pracují letos stejně jako vloni čtyři firmy.

„Letos jsme výměnu oken mohli odstartovat o dost dříve, protože nám odpadla fáze přípravy, kdy se hledá zhotovitel. To vše jsme absolvovali už v loňském roce. Kvůli dlouhotrvajícím mrazům jsme se ale obávali, že nebudeme moci začít podle plánu na začátku března, nakonec však mrazy povolily a počasí jsme nemuseli ustoupit,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje a investic bohumínské radnice Jitka Ptošková.

V každém domě proběhne zhruba čtrnáct dnů před výměnou oken informativní schůzka. Nájemníci se tak dozvědí přesný harmonogram prací v jednotlivých bytech. „Nájemníkům na schůzkách vysvětlíme, jak bude výměna konkrétně probíhat, co si mají vyklidit nebo zakrýt. Práce v jednom bytě zaberou tři až čtyři dny. Doba je závislá na počasí a také na tom, zda je nutné provést kolem oken ještě nějaké další opravy,“ sdělila Lenka Jochimová z odboru rozvoje a investic.

Město původně počítalo, že ho výměna oken ve všech svých bytech vyjde na více než 100 milionů. „Nabídky firem ve výběrových řízeních ale byly tak příznivé, že se cena nakonec zmenšila na pouhých 60 milionů korun za obě etapy,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha. Nižší cena ale není na úkor kvality. Prokázaly to loňské testy, kdy město poslalo náhodně vybraná okna do státní zkušebny v Praze.

Okna všech dodavatelů prošla na výbornou. Zkoušky potvrdily, že splňují nejvyšší standardy v tepelné prostupnosti, vodotěsnosti, odolnosti vůči větru i v destrukčním testu. „Ke zkouškám jsme sáhli nejen proto, abychom si ověřili, zda nám firmy dodávají kvalitní zboží, ale také jsme chtěli mít argumenty pro naše nájemníky. Vytýkali nám, že v městských bytech končí polská okna druhé jakosti. Zkoušky ale tyto fámy jasně vyvrátily,“ konstatoval místostarosta Igor Bruzl s tím, že kontroly byly přepadové. Žádná z firem netušila, kdy a kde jí zástupci města některé z oken vezmou a pošlou na testy.

Město si na monstrózní výměnu oken vzalo půjčku ve výši 50 milionů, kterou splatí v průběhu tří let (v roce 2014) z vybraného nájemného. „Nová okna, včetně úroků z půjčky na ně, platíme pouze z vybraného nájemného a ne na úkor ostatních obyvatel města. Zatímco my budeme půjčku splácet, lidé už budou díky novým oknům šetřit náklady za teplo,“ uzavřel starosta Petr Vícha. V Bohumíně žije 9 tisíc domácností, město přitom vlastní 4 506 bytů. Každoročně vkládá radnice veškeré vybrané nájemné asi za 100 milionů zpět do oprav městských domů. Před výměnou měla nová plastová okna zhruba jen polovina z nich (2,5 tisíce). K monstrózní výměně se město rozhodlo proto, že nájemníci po nových oknech nejvíce volali. Město ji zrealizuje během dvou let.