Domů Dění v regionech V Brně budou ...

V Brně budou doktoři léčit nemoci srdce, cév a nervů v novém moderním centru

Od minulého pátku se mohou do nově otevřených prostor Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA) v Brně stěhovat první pacienti. V centru, které přišlo na více než čtyři miliardy korun, budou doktoři s pomocí nejmodernějších technologií léčit nemoci srdce, cév a nervů.

„ICRC se stává jedním z nejmodernějších center pro kardiologii a neuorologii v Evropě,“ řekl na adresu centra jeho vedoucí lékař Tomáš Kára, který je společně s Virendem Somersem z Mayo Clinic hlavním autorem koncepce projektu ICRC. To má hlavně významně zlepšit možnosti současné klinické medicíny i lékařského výzkumu. Ojedinělá koncepce těsného propojení lékařského výzkumu s klinickou péčí totiž doktorům umožní velmi rychle přenášet výsledky nejnovějších výzkumů do praxe, a trvale tak poskytovat pacientům přístup k nejmodernějším léčebným metodám a postupům. „Podobně, jako se staly Olympijské hry v Londýně inspirací pro mladé sportovce, věříme, že ICRC bude inspirací pro mladé talentované odborníky z naší země, Evropy i celého světa, aby zasvětili svůj život medicíně a lékařskému výzkumu a pomohli vyvinout nové metody, postupy, technologie a léky, jenž dají novou naději těm nemocným, kterým současná medicína dokáže jen částečně pomoci,“ dodal Kára s tím, že doktoři z ICRC se zaměří hlavně na včasnou diagnostiku a osobní přístup k léčbě každého pacienta.

Evropská unie přispěje přes dvě miliardy

Stavba nové budovy ICRC, která má sedm nadzemních a tři podzemní podlaží, začala v červnu 2010 a stála více než čtyři miliardy korun. Více než polovinu zaplatí Evropská unie. „Pevně jsme věřili, že Evropská unie projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu schválí,“ vyjádřil se ředitel FNUSA Petr Koška. To se v červnu 2011 skutečně stalo a Evropská unie na projekt přispěje nadpoloviční většinou, tedy více než 2,4 miliardami korun. „Samotná stavba je financována převážně z národních zdrojů a vlastních zdrojů naší nemocnice. Zatímco vybavení a provoz ICRC jsou financovány z grantu EU,“ dodal Koška.

Stavba ICRC přitom nebyla vůbec jednoduchá. Unikátní vědecké laboratoře, z nichž některé dosud na světě neexistují, si totiž vyžádaly značně specifické stavební zadání. Například laboratoř ultrapřesných měření musela být umístěna dvacet metrů pod zem a její stěny tvoří speciální vana, která je obklopena přírodní podzemní vodou. „Projekt ICRC byla zajímavá, ale z hlediska stavebního i technologického i složitá zakázka,“ komentoval stavbu nového centra Michal Štefl, předseda představentstva a generální ředitel společnosti OHL ŽS, která novou budovu postavila.

ICRC pomůže vzdělávání i ekonomice

Díky mezinárodním vzdělávacím programům bude mít ICRC pozitivní vliv i na zkvalitnění vzdělávání tuzemských studentů a lékařů v oblasti medicíny a příbuzných oborů. „Mezinárodní centrum klinického výzkumu bude významnou institucí pro vzdělávání posluchačů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, a také prestižním postgraduálním školícím střediskem pro kardiology z Moravy, Čech i zahraničí,“ vysvětlil přednosta I. interní kardiologické kliniky FNUSA Jiří Vítovec. Silný vlastní výzkum zaměřený na vývoj nových technologií přispěje navíc k rozvoji znalostní ekonomiky nejen na Moravě, ale v celé Evropě.