Domů Dění v regionech V Brně plánuj...

V Brně plánují sloučení městských nemocnic. Rozhodne mnišský řád

0
Nejlepší nemocnice

Stěhování pacienta za potřebnou péčí z nemocnice do nemocnice? V Brně to není nic neobvyklého. Podle představ radních má tento problém alespoň částečně vyřešit sloučení Úrazové nemocnice a Nemocnice Milosrdných bratří. Zatím se ale jedná jen o ideu na papíře. Jestli ji město převede do praxe, záleží i na mnišském řádu, kterému patří část budov jedné z nemocnic.

Dnes jsou Nemocnice Milosrdných bratří a Úrazová nemocnice dvě samostatné organizace. Samy si hospodaří, organizují péči, sjednávají smlouvy a nakupují léky. Brněnští radní to ale chtějí do budoucna změnit.

„Pro objektivní řízení městského zdravotnictví je lepší mít jeden management, který zajistí péči v obou nemocnicích,“ přiblížil záměr nového vedení města náměstek primátora Matěj Hollan, který má zdravotnictví na starost.

Sloučení městských nemocnic? Zatím jen záměr

Rozhodně ale nejde o hotovou věc. Své má ke sloučení říct i mnišský řád Milosrdných bratří, který vlastní přibližně polovinu budov stejnojmenné nemocnice. Město s ním má smlouvu do roku 2018 a rádo by ji prodloužilo.

„Budeme o tom s řádem dále jednat tak, aby žádný z námi plánovaných kroků nevedl k ekonomickému a majetkovému poškození řádu,“ komentoval to brněnský primátor Petr Vokřál.

Obava to není zcela neodůvodněná. Úrazová nemocnice se potýká se čtyřicetimilionovým dluhem. Nemocnice Milosrdných bratří byla v podobné situaci před čtyřmi lety, ale podařilo se jí z ní dostat. „Předpokládáme, že po sloučení se ztráta Úrazové nemocnice dotkne i nás,“ řekl sekretář konventu Milosrdných bratří Vít Pospíchal.

Vznik společného managementu obou nemocnic si ale Pospíchal představit dokáže. „Možná by to bylo logické. My se tomu nebráníme. Jde o diskuzi a rozhodně chceme být u jednacího stolu,“ dodal Pospíchal.

V brněnském zdravotnictví panuje trochu chaos

Sloučení nemocnic fandí i předseda zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Roman Vyzula. „Vedlo by to k určitému pořádku, nedublovali by se zaměstnanci, netříštili odborníci,“ vysvětlil.

V brněnské zdravotní péči totiž zrovna vzorný pořádek nepanuje. Upozornil na to i šéf jihomoravské pobočky VZP Jiří Kořínek. „Koordinace pohybu pacienta v Brně trochu chybí. Není tu koncepce a doplácí na to pacienti,“ doplnil.

Podobně to vidí i radní pro koordinaci zdravotní péče ve městě Brně a bývalý ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Daniel Rychnovský. Zmatek a nejistota podle něj odrazuje i zkušené lékaře a odborníky, kteří si odcházejí hledat práci jinam.

Přesuny pacientů, přetížené i nevyužité operační sály

„Fakultní nemocnice jsou přetížené, ty městské musí fungovat,“ upozornil Rychnovský a dodal, že často se zbytečně přesouvají pacienti, v nemocnicích chybí návaznost jednotlivých oddělení a zatímco operační sály u Milosrdných bratří zejí přes noc prázdnotou, ty v Úrazové nemocnici naopak nestačí.

Kromě většího komfortu pro pacienty má sloučení nemocnic šetřit i peníze. „Je jednoznačné, že povede ke sdruženým nákupům léků a zdravotnického materiálu, menším nákladům na jednotné vedení a dalším úsporám,“ shrnul Vyzula.

Kolik konkrétně má sloučení ušetřit, si zatím brněnští radní netroufli ani odhadnout. Zároveň tak není jasné, kdy má k propojení skutečně dojít. „Doufám, že se nám to v průběhu prvního pololetí podaří dotáhnout do konkrétnější podoby, nechci ale stavět jednání s řádem Milosrdných bratří do konfrontační roviny,“ uzavřel primátor Vokřál.