Domů Dění v regionech V bývalé brně...

V bývalé brněnské Zbrojovce vznikne nová čtvrť. Za čtyři miliardy

0

Brno se může těšit na zbrusu novou čtvrť. Ještě si na ni pár let počká, ale výsledek má stát za zo. Areál bývalé Zbrojovky čeká obrovská proměna. Za čtyři miliardy korun. Realitní a investiční skupina CPI Property Group zahájila revitalizaci území a představila developerský projekt Nová Zbrojovka.

Z dvacetihektarového brownfieldu v širším centru Brna vznikne živá, moderní a dobře dostupná čtvrť, která poskytne kvalitní možnosti bydlení, pestrou nabídku služeb a nákupních, pracovních i odpočinkových příležitostí. „Přicházíme do jihomoravské metropole s mnohaletými zkušenostmi, silným a stabilním finančním zázemím i týmem zkušených profesionálů, abychom realizovali projekt Nové Zbrojovky, který bude v rámci naší skupiny zatím největším developerským počinem,“ uvedl Martin Němeček, generální ředitel CPI Property Group.

Pro firmy i rodinu

Nová Zbrojovka nabídne kvalitní a komfortní zázemí firmám i rodinám. Během následujících let tam rekonstrukcí i novou výstavbou vznikne plnohodnotné městské území, které obohatí centrum jihomoravské metropole o nové administrativní a výrobní plochy, obchody i nabídku moderních bytů. „S plným respektem k historii území, stávající zástavbě i urbanismu městské části Brno-Židenice postavíme unikátní projekt, který se v podobné lokalitě a rozsahu již nebude opakovat,“ řekl Zdeněk Havelka, výkonný ředitel CPI Property Group.

vizualizace-interiery

V areálu bývalé Zbrojovky vzniknou kanceláře o celkové ploše 30 000 m2, kde budoucí nájemci získají především vysoký komfort, moderní design, nadstandardní kvalitu služeb i atraktivní polohu nadosah centra Brna s vynikající dopravní dostupností. Nájemci ocení nejen výraznou efektivitu kanceláří a vysoký technický standard budov, ale i nízké provozní náklady. Významnou částí projektu Nová Zbrojovka bude vysoce exkluzívní bydlení, situované k břehu řeky Svitavy a splňující požadavky současného životního stylu evropských velkoměst. Téměř 40 tisíc metrů čtverečních zaplní průmyslové budovy a přibližně 3 600 m2 bude určeno pro maloobchod.

Po etapách

Realizace projektu je plánována do několika etap. Letos v červnu odstartovaly sanační práce, v dalších krocích bude následovat odstranění staticky nevyhovujících staveb, a zároveň rekonstrukce šesti stávajících budov. První etapa vyvrcholí v roce 2020 výstavbou dvou zbrusu nových objektů. Kromě toho dojde k dotvoření dopravní infrastruktury, aby bylo území snadno dostupné. „V další etapě budou pokračovat renovace stávajících budov a na rok 2021 plánujeme zahájení výstavby rezidenční části s téměř osmi sty moderními byty,“ přiblížil průběh výstavby Josef Lhotský, ředitel projektu Zbrojovka. Kompletní projekt by měl být hotový nejdříve v roce 2027.

vizualizace-naradovna

Realitní skupina CPI Property Group má rozsáhlé zkušenosti s podobnými projekty nejen v České republice, ale po celé Evropě. V případě Zbrojovky vychází z praxe s revitalizací průmyslového parku v Berlíně, který se podařilo proměnit v moderní komplex, a přitom zachovat genius loci daného místa.

Industriální charakter

Sídlí tam například Humboldtova univerzita se studentským klubem a restaurací, ale i řada etablovaných společností či nových start-upů. „Naše berlínská portfolia jsou pro nás obrovskou inspirací, přesně tímto směrem chceme jít i v případě Zbrojovky. Navázat na klasický industriální charakter stávající zástavby a staticky vyhovující budovy zachovat pro budoucího podobu místa,“ vysvětlil záměr projektu Zdeněk Havelka.

img_0098

Architekti si dají záležet na vytvoření elegantní a nadčasové architektury s velmi silnou koncepcí, což představuje výjimečnou příležitost pro rozvoj dané lokality. Nová Zbrojovka naváže na genius loci, zachová klasickou industriální architekturu tohoto místa a vtiskne mu citlivě novou tvář. Někteří ze stávajících nájemců si postupem času industriální prostory přebudovali pro vlastní potřeby.

Místo pro stávající nájemce

Tímto způsobem tam vznikl například originální showroom a dílna sklářské firmy SIO2, která se zabývá nejen výrobou skla, ale také propojením právě industriálních výrobků s designem a uměním. „Stávající nájemníci, kteří do úprav a oprav investovali své peníze, se nemusejí obávat. Počítáme s nimi také v novém projektu. Jsou pro nás spíše inspirací pro to, jak zajímavý a užitečný může tento industriální prostor být,“ dodal Zdeněk Havelka.

buga0500

Revitalizační projekt vítá také vedení statutárního města Brna a městské části Brno – Židenice. „Jsme rádi, že se nám atraktivitou našeho města podařilo přilákat nového investora, který Brňanům zvelebí významnou část Brna. Věřím, že se investorovi podaří do lokality Zbrojovky vnést život s rozmanitou nabídkou služeb a příležitostí pro práci i bydlení. Určitě se společně zaměříme na kvalitu veřejného prostoru a zajímat se budeme též o dopravní obslužnost,“ uvedl Petr Vokřál, primátor statutárního města Brno.

Obrovský potenciál

Novou moderní podobu získají i veřejná prostranství, která ve spolupráci s městem změní tvář širšího centra Brna. „Projekt Nové Zbrojovky vnímám jako mimořádnou příležitost, díky které se významná část území v Brně-Židenicích promění k lepšímu. Jsem přesvědčen, že areál má obrovský potenciál a budeme rádi, když zde vznikne moderní komplex, který nabídne to, co nám v této části Brna chybí,“ řekl René Novotný, starosta Židenic.

buga0475

CPI Property Group si pochvaluje průběh dosavadních jednání nejen se zástupci radnic, ale otevřeně komunikuje také s veřejností, kdy se do projektu od začátku snaží zapojit Brňany. Právě oni rozhodovali o názvu nově vznikající čtvrti ve veřejné anketě. „Uvědomujeme si, že místní mají k areálu úzké vazby. Budeme je pravidelně informovat, jak práce na území bývalé továrny pokračují, a rádi bychom docílili, aby se na dokončení nové podoby části jejich města těšili a do budoucna tam chtěli trávit svůj čas,“ dodal Zdeněk Havelka.

Nová Zbrojovka v číslech:

  • 4 miliardy korun přesáhne investice do celého území
  • 800 bytů vyroste v blízkosti řeky Svitavy
  • 30 000 m2 vznikne kancelářských prostor
  • 3 600 m2 bude určeno pro maloobchod
  • 40 000 m2 zaplní průmyslové budovy
  • 2027 je předpokládaný rok dokončení celého projektu

CPI Property Group

Rozlehlý areál bývalého strojírenského podniku vlastní společnost Nová Zbrojovka, která je členem skupiny CPI Property Group. Ta patří k nejvýznamnějším realitním skupinám zaměřujícím se na dlouhodobé investice a pronájmy nemovitostí zejména ve střední a východní Evropě i Německu. Většinovým vlastníkem skupiny je realitní investor Radovan Vítek, který do ní v roce 2014 začlenil nejen hodnotné nemovitostní portfolio, ale také více než 20 let zkušeností s investicemi na středoevropském realitním trhu. Sídlo má v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze. Skupina spravuje aktiva v hodnotě 5 miliard EUR a působí v oblasti kanceláří, maloobchodu, bydlení, hotelového ubytování, průmyslových areálů a logistických center. Nejmladším segmentem je zemědělství, kde CPI Property Group cílí na kapitálové zhodnocení rozsáhlého portfolia zemědělských půd i stabilní příjem z jejího obhospodařování. Skupina dále vlastní rozsáhlé portfolio pozemků v České republice a na Slovensku, stejně tak v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Německu.