Domů Dění v regionech V centru Brna...

V centru Brna vyroste další parkovací dům

0

Ulehčit Brňanům i mimobrněnským parkování v centru města má nový parkovací dům, který vyroste v proluce hned vedle hotelu International mezi ulicemi Panenská a Husova. V desetipodlažní budově najde za necelé dva roky parkovací místo 361 aut.

Po podzemním parkovišti pod Janáčkovým divadlem a speciální stavbě na ulici Kopečná, kde auta štosuje do tří věží automatický zakládací systém, čeká brněnskou dopravu stavba dalšího parkovacího domu, který má pomoci ve složité situaci s parkováním v centru města.

Řidičům, kteří budou chtít za dva roky v budově za více než dvě stě milionů korun zaparkovat, pomůže i navigace na volná parkovací místa a majitelé elektromobilů využijí také dobíjecí stanici. Zaparkují zde i vozidla na plyn a místo se najde také pro motorky, případně jízdní kola.

Návrh musel zapadnout do okolní zástavby

Parkovací dům bude mít dvě podzemní a osm nadzemních podlaží ve dvou blocích posunutých proti sobě o polovinu tak, aby stavba maximálně využila prostor pro parkování. S architektonickým řešením budovy, do které se bude najíždět z ulice Hosova, přišli architekti z brněnského Atelieru Hrůša a spol.

A neměli to vždy jednoduché. Stavba musela přirozeně zapadnout do prostoru, který je vymezen z jihu štíty sousední Nové radnice, ze západu gotickou hradební zdí, z východu prodloužením uliční fronty v ulici Panenské a ze severu veřejným průchodem mezi Panenskou a Husovou.

„Jsme si vědomi toho, že z hlediska památkové péče je stavba ve velmi exponované oblasti samotného centra města. Na ztvárnění, kvalitu a provádění všech prací, stejně jako na organizaci výstavby a přípravu tak vyplynuly maximální požadavky. Velká pozornost je proto věnována době výstavby a rovněž je zde kladen důraz na co nejmenší omezení dopravy v centru Brna,“ řekl předseda představenstva společnosti Brněnské komunikace Petr Kratochvíl (ODS).

Dlouhá historie

První zmínky o výstavbě tohoto parkovacího domu už mají svou historii. Již v roce 2005 vzešel z urbanistické soutěže na řešení Dominikánského náměstí a prostoru ulice Panenské návrh parkovacího domu v této lokalitě.

Ale situace kolem této stavby se vyjasnila a stabilizovala až o šest let později, kdy brněnští radní rozhodli o změně investora na přípravu a realizaci výstavby parkovacích domů v Brně a stala se jím společnost Brněnské komunikace.

Ani tak nebyla příprava stavby jednoduchá a komplikovaly ji jednání s vlastníky okolních pozemků. Jakmile však padlo územní rozhodnutí, veškeré práce směřovaly k vydání stavebního povolení. To přišlo v prosinci minulého roku a pravomocným se stalo letos v lednu.

Následovalo výběrové řízení na zhotovitele stavby. Parkovací dům nakonec postaví jeho vítěz, Sdružení pro výstavbu parkovacího domu Panenská, Brno firem IMOS Brno a Metrostav. Na konci září byla podepsána smlouva a dnes představitelé města, Brněnských komunikací i stavebních společností poklepali základní kámen.